Seimo narės Rasos Petrauskienės pranešimas: „Nuplikę šuneliai, paskiepyti veterinaro. Kas prisiims atsakomybę?“
2020 m. rugsėjo 8 d. pranešimas žiniasklaidai
Visuomenei toliau viešinant šokiruojančius atvejus iš nelegalių šunų veislynų iškyla dar viena spręstina problema: veterinaro atsakomybė. Kyla būtinybė griežtinti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą, nes jame nenumatyta atsakomybė asmenims, taigi ir veterinarams, jeigu jiems yra žinoma apie sužeistus, sergančius, bešeimininkius, neprižiūrimus gyvūnus, laikomus nelegaliuose veislynuose.
Į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narę, Seimo Kaimo reikalų komiteto narę Rasą Petrauskienę kreipėsi Mažeikių rajono savivaldybės vicemerė Lina Rimkienė, kuri pranešė apie naują atvejį Mažeikių rajone. Vicemerė kartu su savivaldybės specialistais ir visuomenininkais, reaguodami į pranešimą, skubiai nuvyko į nelegalų veislyną Viekšniuose. Ten buvo paimta 30 mažų veislių šunų, laikytų pasibaisėtinose sąlygose. Patikrinus augintinių dokumentus paaiškėjo, kad jie buvo vakcinuoti vos prieš dvi savaites – rugpjūčio 26 d. Šeimininkė taip pat tikino, kad veterinaras buvo atvykęs į vietą.
Mažeikių rajono savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus archyvo nuotr.
Seimo narė R. Petrauskienė įsitikinusi, kad veterinarai kaip ekspertai negali likti nuošalyje, priešingai – visuomenė turi išgirsti ir jų balsą, situacijos vertinimus dėl nelegaliai dauginamų keturkojų Lietuvoje.
„Galimas specialistų abejingumas toliau leidžia vešėti nusikalstamam elgesiui prieš gyvūnus. Tai blogas pavyzdys visuomenei. Veterinarai, vakcinuodami gyvūnus, galėtų būti kontroliuojančios sistemos dalimi, pranešėjais apie žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus“, – pažymėjo R. Petrauskienė.
„Labai tikėjomės, kad pranešimas bus melagingas ir to, ką pamatėme, mūsų rajone nėra. Taip pat akivaizdu, kad tai ne tik nelegalių veisėjų atsakomybė, tačiau ir viso institucijų rato. Jame dalyvauja veterinarai ir inspekcinės veterinarijos tarnybos. Todėl atsakomybe turi dalytis visi žinoję apie nelegalią veisyklą ir šunų būklę joje“, – teigė vicemerė L. Rimkienė. Nustatyta ne tik šunims netinkamos sąlygos, bet ir dokumentuose įrašytų veislių neatitikimas. Visi šunys, įtariama, kergiami tarpusavyje, nesilaikant nei giminystės, nei veislės ribojimų.
Seimo narės R. Petrauskienės teigimu, piliečiai šiandien pagrįstai piktinasi, kad Lietuvoje nėra nė vienos institucijos, kuri realiai dirbtų ir kontroliuotų gyvūnų gerovę. R. Petrauskienė, reaguodama į atvejį Mažeikių rajone, svarsto, kad niekas nežino, kiek laiko tęsiasi šuniukų, galimai ir kitų gyvūnėlių, kankinimas. Jų kergimas tarpusavyje, kančios nuo bado, parazitų ir nemeilės. „Viliuosi, kad ši triukšmo banga nenurims taip greitai, kaip prasidėjusi. Būtina sistemiškai sutvarkyti įstatymų grandinę nuo gyvūnų veisimo iki pardavimo“, – sako R. Petrauskienė.
Reaguojant į paviešintus žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus šalyje bei situaciją dėl nelegalių veisyklų veiklos, šiandien – rugsėjo 8-ąją – TS-LKD frakcija inicijuoja pasitarimą su gyvūnų apsaugos specialistais.
Daugiau informacijos:
Seimo narė Rasa Petrauskienė
Mob. 8 652 76 248
Monika Kutkaitytė