Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas

Seimo delegacija Europos policijos biuro Jungtinės parlamentinės kontrolės grupės 13-ajame susitikime pasisakė aktualiais vidaus saugumo klausimais

2023 m. rugsėjo 22 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Jonas Jarutis, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas ir Seimo Europos reikalų komiteto narys, Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Giedrius Surplys rugsėjo 20–21 dienomis dalyvavo Europos policijos biuro (Europolo) Jungtinės parlamentinės kontrolės grupės 13-ajame susitikime. Susitikimas buvo skirtas suburti nacionalinių parlamentų ir Europos Parlamento narius, kad atliktų Europolo veiklos parlamentinę priežiūrą.

Renginyje kalbėjo Europolo vykdomoji direktorė Katerina De Bolė (Catherine De Bolle), Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Ispanijos vidaus reikalų ministras Fernandas Grande-Marlaskas Gomezas (Fernando Grande-Marlaska Gómez), Europos Komisijos narė Ylva Johanson (Ylva Johansson), Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnas Vojcechas Vjevjurovskis (Wojciech Wiewiórowski), kiti svarbūs Europos Sąjungos (ES) pareigūnai.

Nacionalinių parlamentų atstovams pristatytos naujos teisėkūros iniciatyvos vidaus saugumo srityje, pateikta Europolo trumpojo laikotarpio veiklos ataskaita, informacija dėl asmens duomenų naudojimo Europole apimčių ir teisėtumo, pasikeista nuomonėmis dėl Europolo pagalbos  kariaujančiai Ukrainai, aptarta organizuoto nusikalstamumo situacija Sąjungoje bei finansinių ir ekonominių nusikaltimų grėsmių vertinimas.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėja (ES) Vilma Greckaitė)

 

Posėdyje pasisakęs Seimo delegacijos narys Giedrius Surplys padėkojo Europolo vykdomajai direktorei ir eurokomisarei už pateiktą realistinę padėties dėl narkotikų paplitimo Europoje apžvalgą bei iškėlė klausimą dėl Europolo tyrimo: kaip narkotikų disponavimo kiekių teisinė bazė ES šalyse koreliuoja su nusikaltėlių tinklų, platinančių narkotikus, veikimo aktyvumu reikalingumo ES lygiu; be kita ko domėjosi, kaip Europos Centrinio Banko keliamos palūkanų normos ir lėtėjanti ekonomika atsispindi augančiame nusikaltimų skaičiuje. Posėdžio dalyje, skirtoje paramai Ukrainai, Seimo atstovas akcentavo, kad Ukraina stebina savo potencialu kovoti visuose karo frontuose – tiek mūšio lauke, tiek su korupcija, – ir atkurti sugriautą energetikos infrastruktūrą, vystyti šalies ekonomiką.

G. Surplys kėlė klausimus dėl Europolo pagalbos Ukrainai kovojant su korupcija ir Rusijos dezinformacija bei propaganda ES šalyse, pristatė Lietuvos sėkmės istoriją susigrąžinant pagrobtą vaiką iš Rusijos ir pažymėjo tai galimu modus operandi pavyzdžiu siekiant susigrąžinti ukrainiečių vaikus iš  Rusijos.

Lietuvos aktyvi parama Ukrainai jos kovoje už laisvę ir sutelktos maksimalios pastangos užtikrinti nenutrūkstamą paramos srautą Ukrainai pažymėta Seimo delegacijos nario Jono Jaručio pasisakyme. Kalboje pabrėžta, kad neturime pavargti remdami Ukrainą, ES parama turi būti tiksli, kryptinga ir duoti maksimalų efektą, o paramos įsisavinimas neturi tapti dar vienu iššūkiu, kurių Ukraina turi ir taip daug. Taip pat pastebėta, kad Rusijos agresija visiškai pakeitė ES saugumo perspektyvą ir sukėlė rimtų grėsmių, todėl pagrindinis dėmesys sprendžiant su saugumu susijusias problemas ES turėtų būti skiriamas pačios Ukrainos įgalinimui.

Seimo delegacijos narys Julius Sabatauskas savo pasisakyme atkreipė dėmesį į iš Ukrainos išvežtus milijonus Ukrainos piliečių, įskaitant vaikus, ir kėlė klausimą dėl Europolo bendradarbiavimo su Ukrainos organizacijomis siekiant padėti šiems žmonėms sugrįžti į Ukrainą arba išvykti iš Rusijos.

Pasisakydamas posėdžio dalyje, skirtoje organizuoto nusikalstamumo situacijai Sąjungoje aptarti, Seimo narys pabrėžė, kad organizuotas nusikalstamumas yra paveiktas globalizacijos procesų, daugėja organizuoto nusikalstamumo grupių, nesusijusių su konkrečia pilietybe ar tautybe, nors ES ir nacionalinis prioritetas yra tinkamai kontroliuoti ES išorines sienas, vis dėlto didelė dalis sulaikymų fiksuojama būtent ties ES valstybių vidinėmis sienomis. Kalboje kelti klausimai dėl narkotikų kontrabandos išaiškinamumo ties išorės ir vidaus ES sienomis masto, organizuoto nusikalstamumo grupių naudojamų išmaniųjų technologijų keliamų iššūkių bei radikalizacijos, ekstremizmo ir terorizmo grėsmių Europai tendencijų ir apraiškų ES valstybėse nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

 

2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 2016/794 dėl Europos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūros (Europolo), kuriuo pakeičiami ir panaikinami Tarybos sprendimai 2009/371/TVR, 2009/934/TVR, 2009/935/TVR, 2009/936/TVR ir 2009/968/TVR (OL 2016 L 135, p. 53), VIII skyriuje reglamentuojama jungtinės parlamentinės kontrolės procedūra, pagal kurią Europolo veiklos priežiūrą atlieka Europos Parlamentas kartu su nacionaliniais parlamentais.

 

Daugiau informacijos:

Vilma Greckaitė

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėja (ES), tel. (8 5) 206 6797

   Naujausi pakeitimai - 2023-09-22 10:56
   Monika Kutkaitytė