Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

Žmogaus teisių komitetas ragina tobulinti asmenų su negalia apsaugos sistemą ekstremalių situacijų metu

2023 m. lapkričio 15 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Lapkričio 15 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) aptarė pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir jo pritaikymą asmenims su negalia. Pasikeitusi geopolitinė situacija paskatino institucijas peržiūrėti su civiline sauga susijusius teisės aktus ir didinti visuomenės informuotumą.

Komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius apgailestavo, kad vis dar nėra sukurta tinkama ir efektyviai veikianti asmenų su negalia apsaugos sistema. ŽTK paragino atsakingas institucijas  didinti nevyriausybinių organizacijų ir asmenų su negalia įtrauktį tobulinant pasirengimą ekstremalioms situacijoms, kad būtų tinkamai atliepiami visi asmenų su negalia poreikiai.

Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija, vertindama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimą Lietuvoje,  pažymėjo, kad nuo 2020 m. Lietuvoje veikianti 112 programėlė nėra pritaikyta asmenims su klausos ir regos negalia, intelekto, psichosocialinę negalią turintiems asmenims, todėl rekomendavo atitinkamai  pritaikyti 112 programėlę arba sukurti alternatyvų būdą, kad visi asmenys galėtų išsikviesti skubios pagalbos tarnybas. Komisija taip pat rekomendavo į pagrindinius civilinę saugą užtikrinančius (valstybinio lygmens bei savivaldybių) planus įtraukti specialias nuostatas dėl žmonių su negalia saugumo užtikrinimo ekstremalių situacijų ar nelaimių metu, taip pat nustatyti, kokia tvarka pagalba būtų teikiama. Savivaldybėms rekomenduojama rinkti statistinius duomenis apie gyventojus pagal negalios pobūdį, kad būtų aiškūs jų individualūs poreikiai ir būtų žinoma, kokios pagalbos reikia.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ir Neįgaliųjų reikalų departamento iniciatyva 2022 m. atlikta asmenų su negalia apklausa atskleidė, kad 79 proc. asmenų su negalia trūksta žinių, kaip reikėtų elgtis ekstremalios situacijos ar karo atveju; 64 proc. asmenų su negalia neieškojo informacijos apie pasirengimą nelaimėms; 17 proc. nesitiki, kad nelaimės atvejais jais kas nors pasirūpins.

2023 m. įsigaliojo naujasis Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas, kuriuo remiantis turi būti suplanuotos priemonės, kad nelaimių atveju asmenims su negalia būtų suteikta reikalinga pagalba; gyventojų švietimas būtų atliekamas asmenims su negalia pritaikytais bendravimo būdais, o perspėjimo pranešimai būtų skelbiami taip, kad juose pateikiama informacija būtų prieinama asmenims su negalia.

Rugpjūčio pabaigoje Vyriausybė patvirtino Civilinės saugos stiprinimo koncepciją, kurioje, pasak VRM atstovų, atspindėti asmenų su negalia apsaugos aspektai (švietimas, perspėjimas, evakavimas ir kt.). Šiuo metu yra rengiama Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programa, kurioje tobulinama perspėjimo sistema; stiprinamas socialinių paslaugų įstaigų, teikiančių socialinės  paslaugas asmenims su negalia, pasirengimas; stiprinamas savivaldybių pasirengimas evakuoti gyventojus (pirmumo tvarka – asmenys su negalia); didinamas priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių pritaikymas asmenims su negalia.  

 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo, kad lapkričio 16 d., 11.52 val., bus tikrinama Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Šalies gyventojai girdės sirenų gausmą, centralizuoto valdymo sirenos bus įjungtos garsiniu signalu „Perspėjimo sistemos patikrinimas“, taip pat gyventojams bus išsiųsti  trumpieji perspėjimo pranešimai į mobiliuosius telefonus apie sistemos patikrinimą.

Patikrinimo metu sirenos kauks 3 minutes. Nustojus joms kaukti, 11.55 val., per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją bei per regionines ir vietines radijo stotis bus skelbiama informacija ir rekomendacijos.

Trumpųjų perspėjimo pranešimų perdavimas prasidės kartu su sirenų jungimo pradžia, t. y. 11.52 val., ir tęsis iki 12 val.

Išgirdę sirenas, gyventojai privalo nedelsdami įsijungti radiją ar televiziją ir išklausyti skelbiamą informaciją bei elgtis pagal pateiktas rekomendacijas. Plačiau

 

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 209 6821, el. p. [email protected]

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2023-11-15 14:52
   Jolanta Anskaitienė