Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

Žmogaus teisių komitetas pritarė siūlymams stiprinti baudžiamosios teisės atsaką į seksualinę prievartą prieš vaikus

2024 m. balandžio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

 

Balandžio 10 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė Europos Komisijos (EK)  pasiūlymą, kuriuo keičiama Direktyva dėl kovos su seksualine prievarta prieš vaikus, jų seksualiniu išnaudojimu

Komitetas pritarė siekiui toliau stiprinti baudžiamosios teisės atsaką į seksualinę prievartą prieš vaikus, kad būtų pašalintos esamos spragos, kurios išryškėjo nuo tada, kai 2011 m. buvo nustatyta pradinė Europos Sąjungos (ES) sistema.

2022 m. EK atliko Direktyvos įgyvendinimo vertinimą ir nustatė konkrečias teisėkūros spragas. Vertinimo tyrime  atkreiptas dėmesys į tam tikrų Direktyvoje pateiktų apibrėžčių dviprasmiškumą ir sunkumus, susijusius su tyrimais ir nusikaltusių asmenų baudžiamuoju persekiojimu. Tyrime išreikštas susirūpinimas eksponentiniu dalijimosi seksualinės prievartos prieš vaikus medžiaga internete didėjimu ir didesnėmis galimybėmis nusikaltėliams nuslėpti savo tapatybę (ir nuslėpti neteisėtą veiklą), visų pirma internete, taip išvengiant tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo. Tyrime nustatyta, kad tiek aktyvesnė vaikų veikla internete, tiek naujausi technologiniai pokyčiai kelia sunkumų teisėsaugai ir sukuria naujų prievartos galimybių, kurios nėra visiškai įtrauktos į dabartinę Direktyvą. 

Pasiūlymu siekiama pagerinti nukentėjusiųjų nuo seksualinės prievartos prieš vaikus nustatymą, apsaugą ir paramą jiems, užtikrinti veiksmingą prevenciją ir palengvinti tyrimą.

Tikslai: 1) užtikrinti visų formų seksualinės prievartos prieš vaikus ir jų išnaudojimo internete kriminalizavimą; 2) užtikrinti, kad nacionalinėse tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo taisyklėse būtų numatyti veiksmingi kovos su seksualine prievarta prieš vaikus ir jų išnaudojimu veiksmai; 3) gerinti prevenciją ir apsaugą, paramą ir pagalbą nukentėjusiesiems, reikalauti, kad valstybės narės sistemingai rinktų statistinius duomenis apie seksualinę prievartą prieš vaikus, ir užtikrinti didesnį valstybių narių ir, nacionaliniu lygmeniu, visų susijusių subjektų veiksmų koordinavimą. 

Seksualinė prievarta prieš vaikus daro poveikį visuomenės saugumui ES ir pažeidžia pagrindines vaikų teises. Todėl ŽTK išreiškė pritarimą siekiui už nusikaltimus, susijusius su seksualiniu smurtu prieš vaikus, nustatyti proporcingas, adekvačias ir atgrasančias kriminalines bausmes, atspindinčias seksualinės prievartos prieš vaikus išskirtinį pavojingumo pobūdį. Atsižvelgiant į tai, kad seksualinis smurtas padaro nepaprastai didelį neigiamą poveikį vaikui, o trauminė patirtis ir jos poveikis iš esmės išlieka visą gyvenimą, Komitetas pritarė bausmių už nusikaltimus, susijusius su seksualiniu smurtu prieš vaikus, griežtinimui ir senaties terminų prailginimui. Atkreiptinas dėmesys, kad daugelis nukentėjusiųjų nesugeba pranešti  apie patirtą smurtą dėl jų jauno amžiaus, be to, smurtas dažnai pasitaiko šeimoje ar kitoje patikimoje aplinkoje. ŽTK nuomone, senaties terminų prailginimas būtų svarbus žingsnis aukų interesams užtikrinti ir suteiktų daugiau galimybių nukentėjusiems asmenims veiksmingai siekti teisingumo. 

Komitetas tikisi, kad Direktyvos pakeitimai pagerins nukentėjusiųjų nuo seksualinės prievartos prieš vaikus nustatymą, apsaugą ir paramą jiems, užtikrins veiksmingesnę prevenciją ir turės didelį teigiamą poveikį nukentėjusiųjų ir vaikystėje seksualinę prievartą patyrusių asmenų gebėjimui ginti savo teises.

 

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 209 6821, el. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2024-04-10 13:46
   Jolanta Anskaitienė