Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas aptarė pabėgėlių teisių užtikrinimo problemas su Jungtinių Tautų Pabėgėlių reikalų biuro atstove Lietuvai
2024 m. balandžio 29 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Balandžio 29 d. Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius susitiko su Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro (UNHCR) biuro vadove Šiaurės ir Baltijos šalims Anika Sandlund (Annika Sandlund).
Susitikimo metu buvo aptartos pabėgėlių teisių užtikrinimo problemos ir iššūkiai, su kuriais susiduria Lietuva. UNHCR atstovė pasidžiaugė sėkminga Lietuvos patirtimi priimant ir integruojant pabėgėlius iš Ukrainos, tačiau sukritikavo sprendimą atstumti migrantus, atvykstančius per Baltarusijos sieną, akcentavo pažeidžiamų asmenų identifikavimo problemas.
Taip pat buvo aptartas šiuo metu Seime svarstomas Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo projektas (Nr. XIVP-2797), kuriam UNHCR biuras yra pateikęs pastabas dėl galimybės prieglobsčio prašytojams naudotis valstybės garantuojama teisine pagalba teikiant apeliacinius skundus.
Pažymėtina, kad projektu siekiama sumažinti šiuo metu Lietuvoje prieglobsčio prašytojams teikiamos teisinės pagalbos mastą. Priėmus siūlomus pakeitimus prieglobsčio prašytojai netektų teisinės pagalbos kreipiantis į Vyriausiąjį administracinį teismą. Todėl Migracijos departamento priimtiems sprendimams dėl prieglobsčio prašymų nebebūtų taikoma Vyriausiojo administracinio teismo teisminė peržiūra.
,,Teisė į teisinę pagalbą yra esminė teisės į veiksmingą teisinę gynybą ir teisingą bylos nagrinėjimą pagal tarptautinę teisę sudedamoji dalis“, – teigė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, išreikšdamas nepritarimą tokiems siūlomiems pakeitimams ir žadėjo registruoti pasiūlymą, kad teisinės pagalbos apimtis prieglobsčio prašytojams nebūtų siaurinama.
UNHCR atstovė A. Sandlund pasidžiaugė sėkmingu ilgamečiu bendradarbiavimu su Seimo Žmogaus teisių komitetu ir padėkojo už Lietuvos paramą UNHCR veiklai.
Stokholme veikiantis UNHCR atstovo Šiaurės ir Baltijos valstybėms (Danijai, Estijai, Islandijai, Latvijai, Lietuvai, Norvegijai, Suomijai ir Švedijai) biuras užtikrina sąveiką su šių valstybių valdžios ir valdymo institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir pilietine visuomene, teikiant pagalbą ir apsaugą pabėgėliams, priverstiniu būdu perkeltiems asmenims ir asmenims be pilietybės.
Daugiau informacijos:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Rūta Ragaliauskienė, tel. (0 5) 209 6821, el. p. [email protected]
Monika Kutkaitytė