Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos parlamentarizmo istorijos temomis

LAISVĖS PREMIJOS LAUREATĖ – BALTARUSIJOS DEMOKRATINĖ OPOZICIJA

2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicija

 

2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicija
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 23 d. | Fotografas „Homoatrox“

 

2020 m. gruodžio 17 d. Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Laisvės premijos įstatymu ir Laisvės premijų komisijos 2020 m. gruodžio 8 d. sprendimu, paskyrė 2020 metų Laisvės premiją Baltarusijos demokratinei opozicijai.

Laisvės premija Baltarusijos demokratinei opozicijai buvo įteikta 2021 m. sausio 13-ąją – iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo metu, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje. Premiją atsiėmė demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

 


 

Vienas svarbiausių įvykių šiais metais buvo ir yra baltarusių tautos siekis gyventi demokratinėje valstybėje. Esame istorinio momento, baltarusių tautinės savimonės pabudimo, galimai pakeisiančio Baltarusijos ir kartu visos Europos ateitį, liudininkai. 

Paulė Kuzmickienė, Laisvės premijų komisijos pirmininkė 

 

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2020 metų Laisvės premija paskirta Baltarusijos demokratinei opozicijai. Devynis kartus Laisvės premijos laureatais tapo asmenys, taip įvertinti už jų nuopelnus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir jų suverenitetą. Šį, dešimtąjį, kartą ir kartu pirmą kartą Laisvės premija skirta reiškiniui – Baltarusijos demokratinei opozicijai už jau sukurtą istorinį laisvės ir demokratijos fenomeną Baltarusijoje, įgijusį naują jėgą po 2020 m. rugpjūčio 8–9 d. vykusių dar vienų neskaidrių ir suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų.

Pirmą kartą Laisvės premija teikiama už ateities viziją ir perspektyvą, už laisvę, demokratiją ir žmogaus teises ateities Baltarusijoje. Atkurtos Nepriklausomybės ir apgintos Laisvės 30-ąsias metines mininčios Lietuvos palaikymas ir pavyzdys kaimyninei valstybei ir ilgametės bendros istorinės praeities bendražygei baltarusių tautai ypač svarbūs, nes tai sėkmės kelias, kuriuo galėtų eiti demokratinė Baltarusija. 

Laisvės gynėjų diena, kurią vyksta Laisvės premijos įteikimo ceremonija, lietuviams ir baltarusiams simboliškai mena 1991 m. sausio 13-ąją, kai Nepriklausomybės aikštėje ginant Lietuvos parlamentą prie laužų greta Lietuvos trispalvių plazdėjo ir nacionalinės Baltarusijos baltai raudonai baltos vėliavos. Baltarusijos režimo saugumo struktūrų smurtas yra tas pats toksiškas žlugusios Sovietų Sąjungos imperijos palikimas – prieš beginklius žmones naudojamas smurtas, kurį Lietuvos žmonės patyrė prieš 30 metų. 

Laisvės premiją skirtą Baltarusijos demokratinei opozicijai atsiima demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja 
2021 m. sausio 13 d. | Fotografė Olga Posaškova
Lietuvos Respublikos Seimo archyvas. XIII-190-S20210113-4445
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja Laisvės premijos įteikimo ceremonijos metu  
2021 m. sausio 13 d. | Fotografė Olga Posaškova
Lietuvos Respublikos Seimo archyvas. XIII-190-S20210113-4447

Laisvės premijos skyrimas Baltarusijos demokratinei opozicijai yra ir Lietuvos valstybės moralinis įsipareigojimas nuolat remti Baltarusijos pilietinę visuomenę jai kovojant už demokratiją, palaikyti ir suteikti pagalbą tiems Baltarusijos žmonėms, kurie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro leidimu atvyko į Lietuvą. Atskirtiems nuo savo šeimų, netekusiems galimybės dirbti, be pragyvenimo šaltinių, jiems dabar ypač sunku. Pagalba jiems būtų tikroji pagalba broliškai baltarusių tautai.

Nors Baltarusijos demokratinė opozicija veikė visą 26 metus trunkantį A. Lukašenkos režimo valdymo laikotarpį, tačiau tik 2020 metai išsiskyrė stulbinamais pokyčiais – nuo 2020 m. rugpjūčio 9 d. paskelbtų suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų pasaulis pamatė beprecedentę susiformavusios baltarusių pilietinės visuomenės mobilizaciją, solidarumą ir permainų troškimą. 

Išskyrus jėgos struktūras ir aukščiausius valdininkus, Baltarusijoje turbūt nebeliko socialinių grupių, kurios neprisidėtų prie taikaus protesto judėjimo už laisvę ir demokratiją. Mitinguose, protesto akcijose, eisenose, gyvosiose grandinėse gatvėse, įmonių streikuose dalyvauja įvairaus amžiaus, profesijų, socialinių grupių atstovai – nuo jaunimo iki senjorų, vyrų ir moterų, darbininkų, studentų, gydytojų, mokytojų, teisininkų, rašytojų, žurnalistų ir aktyvistų. Visi jie yra šių taikių akcijų Minsko ir kitų miestų gatvėse dalyviai. Per penkis protestų mėnesius nusistovėjo nerašyta akcijų organizavimo tvarka: pirmadieniais protestuoja senjorai, ketvirtadieniais – neįgalieji. Kiekvieną rytą į protestus išeina medikai, o vakarais buriasi sostinės ir kitų miestų miegamųjų rajonų gyventojai. Šeštadieniai tapo moterų protestų diena, o kiekvieną sekmadienį organizuojamos vis naujos milžiniškos eisenos – maršai, skirti Vienybei, Taikai ir Nepriklausomybei, Laisvei, Teisingumui. Didžiausi protestai Minske ir kituose miestuose vyko būtent sekmadieniais: 2020 m. rugpjūčio 16 d., rugpjūčio 23 d. ir rugpjūčio 30 d. Juose, skirtingais skaičiavimais, galėjo dalyvauti nuo trijų iki penkių šimtų tūkstančių žmonių, arba nuo 3 iki 5,2 proc. visų šalies gyventojų. Pasak politologų, tyrinėjusių smurtinių ir nesmurtinių protestų raidą XX amžiuje, jeigu bent 3,5 proc. visuomenės ima protestuoti, tai gali būti kritinis rodiklis, kad valdantis režimas žlugs ar bus priverstas pradėti derybas su protestuojančiais. Protestuojančių baltarusių skaičiai signalizuoja pokyčių virsmą. Baltarusiai šiuo metu ne tik protestuoja. Jie bando suvokti savo tapatybę, atrasti tai, kas juos vienija. Pasaulis stebi gimstančią naują tautinę tapatybę.

 


 

Matome tam tikrą tautos atgimimą, solidarumą, ir per šiuose protestus, manau, gimsta tautinė tapatybė. Jie pradeda suvokti esą viena tauta.

Katia Glod, JAV Europos politikos analizės centro analitikė

 


 

Antra vertus, valdžios smurtas prieš taikius piliečius tapo didžiausiomis politinėmis represijomis Europoje per pastaruosius 40 metų. Jau pirmosiomis protestų dienomis Baltarusijos režimas ėmėsi juos malšinti jėga. Valstybės piliečiai jos valdžios buvo suimami, žalojami, prieš juos naudojamos vandens patrankos, į juos šaudoma guminėmis kulkomis. Protestų mastui išaugus, tiesioginės jėgos naudojimą pakeitė rafinuotesnė taktika, kai suimami protestų ar streikų organizatoriai, aktyviausiems protestų dalyviams trukdoma organizuoti pilietines akcijas. 2020 m. pabaigos duomenimis, Baltarusijoje kali apie 158 politiniai kaliniai. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba pripažino, kad nuo masinių protestų pradžios iki 2020 m. gruodžio mėn. pabaigos mažiausiai 27 000 žmonių buvo suimti ir nubausti administracinėmis ir baudžiamosiomis bausmėmis, daugiau nei 1 100 suimtų asmenų pranešė apie kankinimus ir netinkamą elgesį įkalinimo vietose (Baltarusijos žmogaus teisių grupė ir Europos Sąjungos specialusis įgaliotinis žmogaus teisių klausimais teigia, kad suimtų žmonių skaičius jau viršijo 30 000). Nuo represinių režimo priemonių malšinant mitingus ir protesto akcijas žuvo keturi šių taikių akcijų dalyviai. Režimas nepripažino savo kaltės dėl žuvusiųjų.

 


 

Visas pasaulis žino, kas vyksta jūsų šalyje. Matome jūsų drąsą ir kančią. Matome moterų drąsą. Baltarusija rodo mums pavyzdį. Matome neapsakomo masto piktnaudžiavimą ir prievartą. Jūsų siekis ir ryžtas gyventi demokratinėje šalyje mus įkvepia. Mes jus remiame jūsų kovoje.

David Sassoli, Europos Parlamento Pirmininkas, 2020 m. gruodžio 16 d.

 


 

Demokratinei Baltarusijos opozicijai, kuriai pavyko suvienyti baltarusių tautą taikiai piliečių revoliucijai, atstovauja 2020 metais protestų metu suburta Koordinavimo taryba – drąsių moterų iniciatyva, kuriai priklauso pagrindinė opozicijos kandidatė 2020 metų šalies prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja, Nobelio premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič, muzikė ir politinė aktyvistė Maryja Kalesnikava bei politinės aktyvistės Volha Kavalkova ir Veranika Capkala. Demokratinei opozicijai taip pat atstovauja vaizdo tinklaraštininkas bei politinis kalinys Siarhejus Cichanouskis, žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Alesius Bialiackis, darbininkų judėjimo lyderis Siarhejus Dyleuskis, „Telegram“ kanalo NEXTA įkūrėjas Sciapanas Pucila, politinis kalinys Mikola Statkevičius ir kiti visuomenės veikėjai. 2020 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento rūmuose Briuselyje Baltarusijos demokratinei opozicijai įteikta 2020 m. Sacharovo premija už minties laisvę. Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu 2021 m. sausio 13-ąją visi šie Baltarusijos demokratinės opozicijos atstovai, o perfrazuojant Sviatlaną Cichanouskają, ir kiekvienas Baltarusijos mitingų dalyvis yra 2020 metų Laisvės premijos laureatai. 

 


 

Kiekvienas baltarusis, dalyvaujantis taikiame proteste prieš smurtą ir neteisėtumą, yra didvyris. Kiekvienas iš jų yra drąsos, atjautos ir orumo pavyzdys. <...> Baltarusiai nuo rugpjūčio 9 d. rinkimų protestuoja kiekvieną savaitę. Jie protestuoja dėl savo ir tų, kurie ten negali būti, ateities. Jie protestuoja už baltarusių, europiečių, jūsų ir mūsų laisvę bei orumą. Be laisvos Baltarusijos Europa nėra iki galo laisva. Prašome Europos ir viso pasaulio paremti Baltarusijos žmones.

Sviatlana Cichanouskaja, Baltarusijos demokratinės opozicijos lyderė, 2020 m. gruodžio 16 d.

 


 

 

Apie parodą

Virtualioje parodoje eksponuojamos fotografijos, aktualizuojančios lūžio įvykius Baltarusijoje po 2020 m. rugpjūčio mėn. pradžioje įvykusių dar vienų suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų. Visas pasaulis pamatė beprecedentę susiformavusios baltarusių pilietinės visuomenės mobilizaciją, solidarumą ir permainų troškimą, išsiliejusį į penkis mėnesius trunkančias protesto eitynes, mitingus, gyvąsias grandines gatvėse, streikus. Nuotraukose matyti ir žiaurios režimo represijos prieš savo šalies piliečius, taip pat fotografų užfiksuota unikali, taiki Baltarusijos demokratinės opozicijos protestų kultūra, protestuojančiųjų komunikacija – drąsūs, aštrūs ir humoristiniai plakatai. Ne veltui vieno didžiausių pasaulio transliuotojų BBC paskelbtame 29 svarbiausių 2020 metų fotografijų sąraše yra net 4 fotografijos apie Baltarusijos demokratinę opoziciją.

Virtualioje parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Baltarusijos elektroninių portalų „Наша Ніва“, „TUT.BY“, „RH.by“, „Hrodna life“ archyvų, Baltarusijos opozicijos kanalo „Nexta“ archyvo, žurnalo „Бінокль“ archyvo, „BELSAT TV“ archyvo, „Euroradio.fm“ archyvo ir „Radio Svoboda“ archyvo, kuriomis maloniai pasidalijo Varšuvos universiteto Rytų Europos studijų centras (Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski).

 

Dar vieni suklastoti rinkimai Baltarusijoje

Baltarusijos demokratinės opozicijos rinkiminis mitingas, palaikantis Sviatlaną Cichanouskają
Minskas, 2020 m. liepos 30 d. | Fotografas „Homoatrox“
Baltarusijos prezidento rinkimų dieną eilėje prie rinkimų apylinkės, įsikūrusios Minsko mokykloje Nr. 32, rinkėjai laukė 5–6 valandas
Rinkimų komisijos nariai paaiškino rinkėjams, kodėl jie laukia 5–6 valandas balsuoti: „Nesitikėjome, kad ateis tiek daug žmonių“.
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Baltarusijos prezidento rinkimų dieną
Kairėje: Apsupta televizijos kamerų, žurnalistų ir rėmėjų pagrindinė opozicijos kandidatė šalies prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja atvyksta į balsavimo apylinkę
Dešinėje: Pagrindinė opozicijos kandidatė šalies prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja balsuoja Baltarusijos prezidento rinkimuose
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
 
Laikraščio „Baltarusija šiandien" egzempliorius  po Baltarusijos režimo išvaikytos protesto akcijos Pavlovo parke
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 12 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas

 

Pilietinių protesto akcijų pradžia

Protesto demonstracija Minsko gatvėse
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Jaunuolių pora protesto akcijoje („Dienos nuotrauka“)
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografas Dmitry Brushko
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas
Baltarusijos demokratinės opozicijos protesto demonstracija  Minsko gatvėse
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Taikūs demonstrantai Minsko gatvėse bando sustabdyti Baltarusijos milicijos sunkvežimį
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Tūkstančiai taikių demonstrantų Minsko gatvėse protestuoja prieš suklastotus rinkimų rezultatus
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Protesto akcijos Baltarusijoje prieš suklastotus rinkimų rezultatus
Kairėje: Bresto gyventojai protestuoja prieš suklastotus rinkimų rezultatus | Fotografas nenurodytas
Dešinėje viršuje : Opozicijos protestuotojas savo kūnu blokuota kelią; Dešinėje apačioje: Daugiatūkstantinio mitingo dalyviai Puškino aikštėje Minske  | Fotografai nenurodyti
Brestas, Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 - 10 d.
Žurnalo „Бінокль“ archyvas, Baltarusijos opozicijos kanalo „Nexta“ archyvas, „Euroradio.fm“ archyvas
 

 

Režimo smurtas prieš taikius piliečius

Baltarusijos milicijos specialios paskirties dalinio OMON kariškis suima taikų protestuotoją
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografė Nadia Buzhan
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Baltarusijos OMON naudoja specialiąsias priemones – gumines kulkas prieš žmones, kuriuos privalo saugoti
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 10 d. | Fotografas nenurodytas
Susidorojimas su mitingo dalyviais – OMON kalinių transportavimo automobilis partrenkia gatvėje stovintį žmogų
Kitą dieną Baltarusijos OMON pranešimuose skelbiama „apie pradėtas baudžiamąsias bylas dėl masinių riaušių ir smurto prieš teisėsaugos pareigūnus faktų“, tačiau apie bylų OMON būriui, kuris šaudė, sprogdino, mušė ir gniuždė savo šalies piliečius, iškėlimą nepranešta.
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 10 d. | Fotografas nenurodytas
OMON būrio milicininkas greta sužeisto mitingo dalyvio
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 10 d. | Fotografas nenurodytas
Mašerovo prospekte OMON sužeisti mitingo dalyviai
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 9 d. | Fotografas nenurodytas
„Radio Svoboda“ archyvas
Susidorojimas su taikiais protestuotojais
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 11 d. | Fotografas nenurodytas
Baltarusių opozicijos kanalo „Nexta“ archyvas
„Mes jiems dovanojame gėles, jie mus muša ir suima“
Spontaniška Minsko gyventojų akcija prie memorialo
pirmajai protestų aukai Aliaksandrui Taraikovskiui atminti. Akcijos dalyvis įteikia gėles OMON milicininkui.
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 12 d. | Fotografas nenurodytas

 

Sekmadieninės Baltarusijos demokratinės opozicijos eisenos

Šimtai tūkstančių Nacionalinio Laisvės žygio dalyvių susirinko prie stelos – memorialo, menančio Minsko – Antrojo pasaulinio karo didvyrio pasakojimą
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 16 d. | Fotografas nenurodytas
Sekmadieninės opozicijos eitynės Minsko gatvėse
Viršuje: Naujosios Baltarusijos maršo dalyviai Nepriklausomybės prospekte;
Apačioje: Baltarusijos demokratinės opozicijos surengto  Vienybės maršo dalyviai Nugalėtojų prospekte prie Nepriklausomybės rūmų
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 23 d., rugsėjo 6 d. | Fotografas „Homoatrox“
Baltarusijos demokratinės opozicijos mitingo akimirkos
Minskas, 2020 m. rugsėjo 13 d. | Fotografas „Homoatrox“
Protestuojanti Baltarusija
Kairėje viršuje: Baltarusijos demokratinės opozicijos Teisingumo maršas; kairėje apačioje: Baltarusijos demokratinės opozicijos protesto akcija Nugalėtojų prospekte
Dešinėje: Baltarusijos demokratinės opozicijos protesto akcija Partizanų prospekte
Minskas, 2020 m. rugsėjo 20 d., rugsėjo 27 d. ir spalio 18 d. | Fotografas „Homoatrox“

 

Baltarusijos opozicijos politiniai plakatai kaip politinės komunikacijos instrumentas

Demonstrantų plakatai
Kairėje: Opozicijos mitinge merginos laiko plakatus su užrašais: „Laisvę politiniams kaliniams!“, „Nustok meluoti!“;
Dešinėje viršuje: Merginų suorganizuota akcija „Rinkimų balso laidotuvės“ Minske; dešinėje apačioje: Baltarusijos opozicijos mitingo dalyviai rankose laiko plakatą su užrašu „Na, kokie pojūčiai?“
MInskas, 2020 m. rugpjūčio 14–16 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas
Demonstrantai su plakatais rankose
Kairėje: Daugiatūkstantinio opozicijos mitingo dalyvė, stovinti greta saugumo pajėgų pareigūno, laiko plakatą su užrašu „Mus reikia ginti, o ne mušti!”
Dešinėje viršuje: Opozicijos mitingo dalyvės su plakatais „80 % ne tavo, todėl tu nerviniesi“, „Jei myli, paleisk“; dešinėje apačioje: Jaunuolis su plakatu Minsko gatvėje 
MInskas, 2020 m. rugpjūčio 14–16 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas
Plakatas kaip politinės komunikacijos priemonė
Kairėje: Nacionalinio Laisvės žygio dalyvė laiko plakatą su užrašu „Pati save koordinuoju!“;
Dešinėje viršuje: Plakatas su užrašu „Inauguracija „Y“ arba paskutiniai Šuriko nuotykiai“; dešinėje apačioje: Protesto dalyviai laiko plakatą, imituojantį lėktuvo bilietą A. Lukašenkai į Hagą, kurioje įsikūręs Tarptautinis Baudžiamasis Teismas
Minskas, 2020 m. rugpjūčio mėn. | Fotografas nenurodytas 

 

Taiki protesto kultūra

Gyvoji grandinė Minsko gatvėse
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 12 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Taikios protesto akcijos prieš suklastotus rinkimų rezultatus Baltarusijos mietuose
Kairėje: Gedulo eisena pagerbiant A. Lukašenkos režimo aukas Molodečne | Fotografas nenurodytas;
Dešinėje viršuje: Gyvoji žmonių grandinė Baranovičiuose | Fotografas nenurodytas; dešinėje apačioje: Opozicijos eitynės su tautine Baltarusijos vėliava Gardine. Šios vėliavos eskizo kūrėjas 1917–1918 m. Klaudijus Duševskis-Duž (Клаўдзій Сцяпанавіч Дуж-Душэўскі) (1891–1959) palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse  | Fotografas nenurodytas
Baltarusijos opozicijos kanalo „Nexta“ archyvas
 
Protesto akcijų dalyvės
Kairėje: Protesto akcijos dalyvė dovanoja gėles OMON milicininkui | Fotografas nenurodytas
Dešinėje: Keli tūkstančiai protestuotojų susirinko į mitingą aikštėje priešais Vyriausybės pastatą. Saugumo pajėgų pareigūnams nuleidus skydus, kai kurios merginos priėjo juos apkabinti | Fotografas nenurodytas
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 14 d. 
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Memorialas žuvusiam protestų dalyviui Aliaksandrui Taraikovskiui pagerbti
Netoli nuo Puškino metro stoties Baltarusijos sostinėje gausus būrys žmonių dėjo gėles A. Taraikovskio žūties vietoje ir A. Lukašenkai skandavo „Pasitrauk!“.
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 14 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas
Mitingai ir streikai Baltarusijos gamyklose
Kairėje: Gardino azoto produktų gamyklos darbininkų mitingas, kuriame reikalauta sąžiningų rinkimų ir nutraukti smurtą prieš taikius protestuotojus
Dešinėje: Minsko variklių gamyklos darbininkų mitingas už naujus ir sąžiningus prezidento rinkimus
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 14 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „TUT.BY“ archyvas
Šeštadienio Moterų maršas Minsko gatvėse
Kairėje: Baltarusijos demokratinės opozicijos sudarytos Koordinacinės tarybos narė Maryja Kalesnikava sveikina maršo dalyves;
Dešinėje viršuje ir kairėje: Moterų maršo dalyvės.
Nuo pat maršo pradžios saugumo pajėgų pareigūnai vaikė ir suimdavo maršo dalyvius.
Minskas, 2020 m. rugpjūčio 24 d. | Fotografas nenurodytas
Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas, Elektroninio portalo „Наша Ніва“ archyvas
Baltarusijos opozicijos mitingas Gardine – istorinėje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės parlamentinėje sostinėje
Gardinas, 2020 m. rugpjūčio 19 d. | Fotografas nenurodytas
Portalo „Hrodna life“ archyvas

 

 

Parodos partneris:

 

 

Parengta pagal:

Archiwum Protestów, https://bialorus2020studium.pl/archiwum-protestow/?envira-tag=16-08-2020#envira-gallery-wrap-5086(žr. 2020-12-23).

Baltarusija: revoliucija ar regresija?, Tarptautinės politikos tendencijų naujienlaiškis [Rytų Europos studijų centras], 2020 m. gruodžio 17 d., Nr. 24, p. 1–3. 

Baltarusijos klausymai. 1 dalis. Baltarusijos identitetas ir santykis su istorija, https://www.eesc.lt/2020/10/09/baltarusijos-klausymai-1-dalis-baltarusijos-identitetas-ir-santykis-su-istorija/ (žr. 2020-12-19).

Baltarusijos klausymai. 2 dalis. Baltarusijos ekonomika ir ryšiai su Lietuva, https://www.eesc.lt/2020/10/16/baltarusijos-klausymai-2-dalis-baltarusijos-ekonomika-ir-rysiai-su-lietuva/ (žr. 2020-12-20).

Baltarusijos klausymai. 3 dalis. Baltarusijos geopolitika, https://www.eesc.lt/2020/10/23/baltarusijos-klausymai-3-dalis-baltarusijos-geopolitika/ (žr. 2020-12-20).

Baltarusijos opozicijai Europos Parlamente įteikta Sacharovo premija, https://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/priorities/2020-m-sacharovo-premija/20201210STO93502/baltarusijos-opozicijai-europos-parlamente-iteikta-sacharovo-premija (žr. 2020-12-22).

Janeliūnas, Tomas. A. Lukašenkos režimas ir visuomenės pasipriešinimas: trumpojo laikotarpio Baltarusijos įvykių scenarijai. Vilnius, 2020 m. rugsėjis (Rytų Europos studijų centras).

Milta, Maksimas. Vizija, kurios siekia baltarusiai: prieš 100 metų ir dabar, https://www.eesc.lt/2020/11/14/maksimas-milta-vizija-kurios-siekia-baltarusiai-pries-100-metu-ir-dabar/ (žr. 2020-12-22).

Najważniejsze zdjęcia 2020 roku według BBC, https://bialorus2020studium.pl/najwazniejsze-zdjecia-2020-roku-wedlug-bbc/ (žr. 2020-12-23).

Siloviki: Violence, Unmasking, and Lukashenko’s Security Forces, https://www.iwm.at/chronicle-from-belarus/siloviki-violence-unmasking-and-lukashenkos-security-forces/ (žr. 2020-12-23).

Светлана Тихановская – о семье и борьбе// Svetlana Tikhanovskya – about family and struggle //Svetlana Tikhanovskaya – über Familie und Kampf, https://www.iwm.at/chronicle-from-belarus/speeches-by-svetlana-tikhanovskaya/ (žr. 2020-12-23).

 

Parengė Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius