Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos parlamentarizmo istorijos temomis

Virtuali paroda „2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicija“

Apie parodą

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2020 metų Laisvės premija paskirta Baltarusijos demokratinei opozicijai. Devynis kartus Laisvės premijos laureatais tapo asmenys, taip įvertinti už jų nuopelnus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir jų suverenitetą. Šį, dešimtąjį, kartą ir kartu pirmą kartą Laisvės premija skirta reiškiniui – Baltarusijos demokratinei opozicijai už jau sukurtą istorinį laisvės ir demokratijos fenomeną Baltarusijoje, įgijusį naują jėgą po 2020 m. rugpjūčio 8–9 d. vykusių dar vienų neskaidrių ir suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų. 

Pagerbiant 2020 metų Laisvės premijos laureatę, 2021 m. pradžioje buvo parengta virtuali paroda „2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicija“. Virtualioje parodoje eksponuojamos fotografijos, aktualizuojančios lūžio įvykius Baltarusijoje po 2020 m. rugpjūčio mėn. pradžioje įvykusių dar vienų suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų. Visas pasaulis pamatė beprecedentę susiformavusios baltarusių pilietinės visuomenės mobilizaciją, solidarumą ir permainų troškimą, išsiliejusį į penkis mėnesius trunkančias protesto eitynes, mitingus, gyvąsias grandines gatvėse, streikus. Nuotraukose matyti ir žiaurios režimo represijos prieš savo šalies piliečius, taip pat fotografų užfiksuota unikali, taiki Baltarusijos demokratinės opozicijos protestų kultūra, protestuojančiųjų komunikacija – drąsūs, aštrūs ir humoristiniai plakatai. Ne veltui vieno didžiausių pasaulio transliuotojų BBC paskelbtame 29 svarbiausių 2020 metų fotografijų sąraše yra net 4 fotografijos apie Baltarusijos demokratinę opoziciją.

Virtualioje parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Baltarusijos elektroninių portalų „Наша Ніва“, „TUT.BY“, „RH.by“, „Hrodna life“ archyvų, Baltarusijos opozicijos kanalo „Nexta“ archyvo, žurnalo „Бінокль“ archyvo, „BELSAT TV“ archyvo, „Euroradio.fm“ archyvo ir „Radio Svoboda“ archyvo, kuriomis maloniai pasidalijo Varšuvos universiteto Rytų Europos studijų centras (Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski). 

 

Parodos nuotraukos suskirstytos į šešias temas, iliustruojančias Baltarusijos demokratinės opozicijos protesto raidą: 

  • Dar vieni suklastoti rinkimai Baltarusijoje
  • Pilietinių protesto akcijų pradžia 
  • Režimo smurtas prieš taikius piliečius 
  • Sekmadieninės Baltarusijos demokratinės opozicijos eisenos 
  • Baltarusijos opozicijos politiniai plakatai kaip politinės komunikacijos instrumentas
  • Taiki protesto kultūra 

 

Parodą parengė Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius 

Parodos koncepcijos ir tekstų rengėjas – Žydrūnas Mačiukas 

Parodos partneris – Varšuvos universiteto Rytų Europos studijų centras (Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski)

 

Skaitykite plačiau apie: 2020 metų Laisvės premijos laureatę – Baltarusijos demokratinę opoziciją