Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Laikinoji Pilietinio dalyvavimo ir bendruomeniškumo skatinimo grupė

Seimo laikinosios Pilietinio dalyvavimo ir bendruomeniškumo skatinimo grupės pirmininko Kęstučio Vilkausko pranešimas: „Laikinoji grupė pradeda rudens sezoną“

2021 m. rugsėjo 27 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimo laikinoji Pilietinio dalyvavimo ir bendruomeniškumo skatinimo grupė (toliau – Laikinoji grupė) rugsėjo 22 d., trečiadienį, susirinko į pirmąjį posėdį ir pradėjo savo veiklos rudens sezoną.   

Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

 

Visų pirma, Laikinosios grupės pirmininkas Kęstutis Vilkauskas informavo apie Seimo rudens sesijos metu numatomų (planuojamų) posėdžių ir konferencijos temas: jis pasiūlė aptarti savivaldybių Antikorupcijos komisijų sudarymo ir veiklos problematiką, išklausyti Lietuvos atstovų Europos Tarybos (ET) vietos valdžios rūmuose ir regioninės valdžios rūmuose informaciją apie jų veiklą, nuveiktus ir numatytus ateityje nuveikti darbus; sužinoti, kaip įgyvendinamos rekomendacijos, kurias parengė Lietuvai Europos Tarybos Vietos ir regionų valdžių kongreso stebėsenos grupė, 2018 metais atvykusi įvertinti Europos vietos savivaldos chartijos įgyvendinimo būklės, taip pat, kokia apimtimi įgyvendinamas Europos vietos savivaldos chartijos papildomas protokolas, skirtas gyventojų įtraukimui į vietos valdžios sprendimų priėmimo procesą; aptarti vietos veiklos grupių veiklos rezultatus pagal LEADER programą 2013–2020 m. ir išgirsti nuomonę apie perspektyvas 2021–2027 m. laikotarpiu, taip pat sužinoti apie miestų veiklos grupių veiklą ir problemas 2013–2020 metais ir naujoves 2021–2027 m. laikotarpiu; pakartotinai padiskutuoti apie tai, kokios paramos ir motyvavimo priemonių reikia Tarpžinybinei bendruomeninių organizacijų tarybai ir savivaldybių bendruomeninių organizacijų taryboms, kad jos veiktų aktyviau ir efektyviau.

Seimo narys K. Vilkauskas priminė, kad Laikinoji grupė savo veiklos pavasario sezoną užbaigė birželio 28 d. tarptautine konferencija, kurios metu pranešimus skaitė svečiai iš Ukrainos: Ternopolio universiteto Vadybos, viešojo valdymo ir administravimo katedros profesorius, ekonomikos mokslų daktaras Monastyrskis Grigorijus (Monastyrskyi Grygorii) ir Rovensko srities Ostrogo miesto tarybos deputatė, Ternopolio universiteto Viešojo valdymo ir administravimo programos magistrantė Oksana Sitnicka, ir kurie Lietuvos politikams, mokslininkams ir visuomeninių organizacijų atstovams pateikė daug naujos, dar mažai kam girdėtos ir įdomios informacijos apie Ukrainos vietos savivaldos sistemą dabartiniu metu (apie Ukrainos vietos savivaldos konstitucinius pagrindus, 2020 metais įgyvendintą decentralizacijos reformą ir naujo tipo vietos savivaldybes – gramadas, vietos savivaldybėms sudarytas teisines ir finansines sąlygas įgyvendinti įstatymais nustatytas funkcijas, vietos savivaldos principus, teisės aktais įtvirtintas ir praktikoje taikomas gyventojų tiesioginio dalyvavimo vietos reikalų tvarkyme formas, jų taikymo garantijas ir kliūtis, ukrainiečiams naujas pareigybes vietos savivaldybėse – seniūnus, vietos savivaldybių tarybų deputatų atšaukimo mechanizmą, pasiektą aukštą skaitmenizacijos lygį viešajame sektoriuje, įskaitant ir vietos savivaldybes, vietos savivaldybėms kylančius naujus iššūkius ir jų ateities siekius ir kt.

K. Vilkauskas pasiūlė ir Seimo rudens sesijos laikotarpiu organizuoti konferenciją, kurios metu  būtų aptartos dviejų lygių vietos savivaldos sistemos sukūrimo Lietuvoje galimybės ir seniūnijų vieta ir vaidmuo šioje sistemoje.

Laikinosios grupės veiklos Seimo rudens sesijos metu planas numatytas patvirtinti kito posėdžio metu, todėl, grupės pirmininko K. Vilkausko nuomone, dar ir dabar nevėlu teikti papildomus siūlymus ir pageidavimus.

Rugsėjo 22 d. Laikinosios grupės posėdyje taip pat buvo pristatyti 2020 metais atlikto Lietuvos visuomenės pilietinės galios indekso (PGI) tyrimo rezultatai. Pilietinės galios indekso sampratą ir jo skaičiavimo metodiką pristatė ir apžvelgė Pilietinės visuomenės instituto ekspertė dr. Rūta Žiliukaitė, kuri taip pat pakomentavo ir 2020 metais atlikto tyrimo rezultatus. Atsakant į užduotus sudėtingesnius klausimus prisireikė ir kitos to pačio instituto ekspertės dr. Ievos Petronytės-Urbonavičienės pagalbos. Posėdžio dalyviai S. Gorodeckis, Kristina Čelkė, prof. Ramūnas Navickas išsakė savo nuomonę ir pastabas ir dėl atlikto tyrimo rezultatų, ir dėl tyrimo (PGI skaičiavimo) metodikos.

„Šio paskutinio Lietuvos visuomenės pilietinės galios indekso (PGI) tyrimo, atlikto 2020 metais, rezultatai mums rodo, kad nors visuomenės pilietinis aktyvumas ir padidėjo (2020 m. jis sudarė 41,3 balo iš 100 balų), tačiau pilietinio dalyvavimo įtakos (suvokimo, kad gali paveikti valdžios sprendimus, kad valdžia tave girdi ir adekvačiai reaguoja) lygis, deja, sumažėjo. Be pandemijos, viena to priežasčių, matyt, yra tai, kad abiejų lygių valdžios institucijos visgi skiria nepakankamai dėmesio ir išteklių visuomeninėms (nevyriausybinėms) organizacijoms ir jų stiprinimui. Nesant šioje srityje kryptingų ir ilgalaikių investicijų, negali tikėtis ir grąžos – aktyvesnio pilietinio dalyvavimo, tvarkant valstybės ir vietos reikalus“, – pristatymo rezultatus ir diskusiją apibendrino K. Vilkauskas.

Nors situacija nėra gera, tačiau galima įžvelgti ir gerų pokyčių ženklų. Prof. R. Navickas Laikinosios grupės posėdžio dalyvius informavo apie jau baigiamus vykdyti bendruomeninių organizacijų poreikių, išteklių ir veiklos galimybių tyrimus, su kurių rezultatais visuomenę planuojama supažindinti šių metų lapkričio–gruodžio mėnesiais.

Seimo laikinosios grupės artimiausia nuotolinė diskusija greičiausiai bus skirta jaunimo įtraukimui į savivaldybių sprendimų priėmimo procesą.

Pilietinės visuomenės narius kviečiame Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ peržiūrėti visą įvykusio posėdžio ĮRAŠĄ.

Atlikto Pilietinės galios indekso tyrimo rezultatai skelbiami Pilietinės visuomenės instituto puslapyje www.civitas.lt

 

Daugiau informacijos:

Laikinosios Pilietinio dalyvavimo ir bendruomeniškumo skatinimo grupės pirmininkas

Kęstutis Vilkauskas

Tel. (8 5) 239 6335

       Naujausi pakeitimai - 2021-09-28 08:36
       Monika Kutkaitytė