Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems

Pasaulinis parlamentinis kongresas „Pasaulio ateitis“

Pasaulinis parlamentinis kongresas PASAULIO ATEITIS tęsia 2022 m. spalio 12–13 d. Helsinkyje susirinkusių pasaulio parlamentų Ateities komitetų iniciatyvą stiprinti parlamentinę numatomąją valdyseną. Kongresas, kurį organizuoja Seimo Ateities komitetas, įvyks Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose 2023 m. gegužės 12–13 dienomis.

 

Kongresu siekiama atskleisti viso pasaulio parlamentams aktualų artimos, vidutinės trukmės ir tolimos ateities horizontą ir pasidalinti išsiskiriančiais parlamentinės numatomosios valdysenos pavyzdžiais.

 

KONGRESO TURINYS

Kongresą sudarys trys teminiai lygmenys.

Pirmasis teminis lygmuo skirtas dabartinėms pasaulio geopolitinėms įtampoms ir stipriausiai jų išraiškai – neišprovokuotai Rusijos agresijai prieš Ukrainą. Vadovaujamasi prielaida, kad pačioje artimiausioje ateityje neatkūrus tarptautinės teisės viršenybės kaip vienintelio tarpvalstybinių konfliktų sprendimo principo bendra visuotinai priimtina pasaulio ateitis yra tiesiog negalima.

Antrasis teminis lygmuo apima parlamentinę demokratiją ir jos įgyvendinimo būdus. Dalyviai kviečiami apmąstyti globalius iššūkius demokratinei valdysenai ir svarstyti, kaip atnaujinti jos pagrindus.

Trečiasis teminis lygmuo skirtas ilgalaikiams bendriems pasaulio ateities iššūkiams, susijusiems su darniu vystymusi, technologijų kaita ir pasaulio demografiniais bei socialiniais procesais. Ateina laikas peržiūrėti Jungtinių Tautų 2030 m. darbotvarkėje nustatytas bendras pasaulio ateities gaires. Kongresas kviečia parlamentus aktyviai įsitraukti į 2024 m. Jungtinių Tautų Ateities aukščiausiojo lygio susitikime vyksiančią šios darbotvarkės peržiūrą ir pabrėžia, kad valstybių ir vyriausybių vadovai savo pozicijoms šiame susitikime turi gauti parlamentų pritarimą.

 

KONGRESO PROGRAMA

Vilniaus kongresą atidarys Lietuvos Respublikos vadovai – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Tarti įžanginį žodį pakviestas Tarpparlamentinės Sąjungos Prezidentas Duarte Pacheco. Kongreso atidarymo sesiją moderuos Lietuvos Respublikos Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata. 

Tris plenarines sesijas sudarys pagrindiniai pranešimai ir diskusijos, kuriose dalyvaus šalių parlamentams ir tarptautinėms parlamentinėms organizacijoms atstovaujantys politikai ir aukšto lygio ekspertai.

Antrąją kongreso dieną trys paralelinės sesijos bus skirtos pasidalyti numatomosios valdysenos įgyvendinimo praktika – nacionalinės, regioninės ir pasaulio ateities įžvalgoms, darnaus vystymosi politikos perimamumui keičiantis politiniams ciklams, piliečių įtraukimui į ateities valdymą, atsakomybės ateities kartoms principo įgyvendinimą ir kt.

Numatoma parlamentinių delegacijų vadovų apskritojo stalo diskusija, joje bus pristatoma numatomosios valdysenos situacija atskirose šalyse ir išsakytos nuomonės dėl kongreso rezultatų.

Kongresą, kurį organizuoja Seimo Ateities komitetas, numatoma baigti bendru pareiškimu kviečiant pasaulio parlamentus tęsti ir gilinti diskusijas dėl parlamentinės atsakomybės už pasaulio ateitį.