Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Ankstesnės kadencijos

Seimo Sveikatos reikalų komiteto Psichikos sveikatos pakomitečio pirmininko Lino Slušnio pranešimas: „Migdomųjų vartojimo paplitimas Lietuvoje: darome daug, bet naudos mažai?“

2022 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Psichikos sveikatos pakomitečio posėdžio metu gegužės 11 d. buvo nagrinėta perteklinio psichotropinių vaistų skyrimo ir vartojimo problema Lietuvoje. Visuomenės sveikatos departamento atstovė M. Oleškevičienė pristatė naujausių tyrimų rezultatus šioje srityje. Tyrimo duomenys rodo, kad kas ketvirtas Lietuvos pilietis bent kartą yra vartojęs raminamuosius ir/ar migdomuosius vaistus. Kita vertus, net 4 proc. tautiečių psichotropinius vaistus vartoja kasdien.

M. Oleškevičienė teigia: ,,Esame užmigti negalinti tauta. Nemiga – tai viena iš pagrindinių priežasčių skiriant psichotropinius vaistinius preparatus tautiečiams. Lietuva yra trečioje vietoje pagal migdomųjų vaistų suvartojimą tarp EBPO šalių, o pagal antidepresantų vartojimą esame lentelės gale. Labiausiai nerimą keliantys faktai, kad psichotropinių vaistų vartojimo vidutinė trukmė net 86 mėnesiai, o 37,6 proc. juos vartojančių asmenų mano esantys nuo jų priklausomi. Šios tendencijos pastebimos nuo nepagrįsto piktnaudžiavimo minėtais preparatais, tokių kaip vartojimas ilgiau negu reikia arba didesnėmis dozėmis nei yra paskyręs psichiatras.“

Kaip Psichikos sveikatos pakomitečio pirmininkas manau, kad šie skaičiai yra akivaizdus ženklas nubusti. Pirmieji žingsniai pokyčių link jau žengti – perkėlus psichotropinių vaistinių preparatų išrašymą į e.Sveikata platformą. Pasirodo, tautiečiai išradingi, nes geba padirbti ne tik receptų blankus, bet ir gydytojo spaudą. Receptinių vaistų išrašymas e.Sveikatoje padeda kovoti su šia problema.

Kita problema – visuomenėje vyraujanti stigma ir baimė, kad įrašai apie psichotropinių vaistų vartojimą gali tapti atleidimo iš darbo ir patyčių priežastimi. Dėl to net ir esant sunkiems požymiams neretai delsiama kreiptis pagalbos, kuri tikrai yra reikalinga.

Siekiant mažinti stigmatizaciją jau dabar yra peržiūrimi sveikatos reikalavimai dirbti tam tikrus darbus, įsivaikinti ar turėti, pavyzdžiui, vairuotojo teises. Iš sąrašo išbraukta lengva depresija, nerimas, miego sutrikimai. Tikimės, kad po šių pokyčių žmonės, patiriantys psichologinius sunkumus, nebebijos kreiptis į specialistus ir gauti tinkamą pagalba.

Ir toliau su kolegomis sieksime, kad psichotropinių vaistų skyrimas ir vartojimas būtų aiškiai apibrėžtas, o gydytojo nurodymų laikomasi. Turbūt visi sutinka, kad psichotropinių vaistų suvartojimo tyrimuose geriau nepirmauti.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Linas Slušnys

Mob. 8 698 42 668, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-05-12 13:45
   Monika Kutkaitytė