Seime bus svarstoma, kaip apsaugoti piliečius nuo bylų už dalyvavimą sprendžiant viešuosius reikalus
2018 m. spalio 18 d. pranešimas žiniasklaidai
Spalio 23 d., antradienį, 10.30 val. Konstitucijos salėje (Seimo I r.) Kultūros komitetas kartu su asociacija „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis“ rengia forumą tema „Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą Lietuvoje: ką daryti“.
Strateginėmis bylomis prieš visuomenės dalyvavimą (angl. SLAPP) yra vadinamos tokios bylos, kai verslo korporacijos arba valdžios institucijos imasi teisinio persekiojimo prieš piliečius, įsitraukusius į tam tikrą viešąjį dalyvavimą ar viešojo intereso gynimą, reikalaudamos juos nubausti dėl esą padarytos žalos ir kenkimo, tačiau iš tiesų siekdamos įbauginti, atgrasyti, nutildyti visuomenę.
Forume bus pristatoma šio reiškinio istorija, pateikiami pasaulio ir Lietuvos pavyzdžiai, sociokultūrinės problemos, iššūkiai žodžio laisvei ir pamatinėms demokratinėms vertybėms. Forumo tikslas – apžvelgti strateginių bylų prieš visuomenę reiškinį ir, identifikuojant problemas, ieškoti sprendimų.
Forume dalyvaus kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimu suinteresuotų nevyriausybinių organizacijų nariai ir jiems talkinantys teisininkai, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos aukščiausiojo teismo, Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Kultūros ministerijos atstovai. Siekiant apžvelgti problemą iš kuo įvairesnių perspektyvų, pasisakyti buvo pakviesti, tačiau noro nepareiškė Teisingumo ministerijos, Vilniaus m. savivaldybės, Lietuvos Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos bei kelių verslo įmonių atstovai.
Aplinkos ministerijos iniciatyva po forumo planuojamas susitikimas, kuriame, atsižvelgiant į jo rezultatus, bus aptartos galimybės keisti teisinį reguliavimą, siekiant apsaugoti piliečius nuo persekiojimo už dalyvavimą sprendžiant aplinkos klausimus.
Forumo data siejama su 1992 m. spalio 25 d. referendumu, kuriame priimtoje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje yra įtvirtintos tos teisės, kurias neigia strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą: teisė turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti (25 straipsnis) bei teisė kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus, o taip pat draudimas persekioti už kritiką (33 straipsnis).
Visų, norinčių pasisakyti, forumo rengėjai maloniai laukia diskusijose. Būtina išankstinė registracija el. p. [email protected] iki spalio 22 d. 13 val. Asmenys į Seimo rūmus įleidžiami tik pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Papildoma medžiaga: Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus analitinė apžvalga „Į viešąjį dalyvavimą įsitraukusių asmenų apsauga nuo strateginio bylinėjimosi užsienio valstybėse“.
Forumas bus tiesiogiai transliuojamas internetu ir televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, taip pat Seimo „YouTube“ paskyroje.
Papildoma informacija: Seimo nario N. Puteikio padėjėja-sekretorė Rasa Kalinauskaitė, tel. (8 5) 239 6616, mob. 8 612 00338
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Asta Markevičienė, tel. (8 5) 239 6202, el. p. [email protected]
Asta Markevičienė