Seimo komisijos nariai susitikime su svečiais iš Japonijos aptarė savižudybių prevencijos klausimus
2019 m. rugsėjo 10 d. pranešimas žiniasklaidai
Rugsėjo 10 dieną, minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas R. Šarknickas pabrėžia: „Kviečiu visus nelikti abejingais savo aplinkiniams. Atlikti tyrimai rodo, kad net 75 proc. nusižudžiusiųjų prieš tai įspėja artimuosius. Būkime atidūs mus supantiems žmonėms, savo artimiesiems, nebijokime nujausdami kažką negero paklausti žmogaus tiesiai apie jo ketinimus. Atviras pokalbis gali išgelbėti gyvybę.“
Rugsėjo 9 dieną Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas, komisijos narės Dovilė Šakalienė ir Irena Haase kartu su Valstybinio psichikos sveikatos centro, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovais dalyvavo susitikime su svečiu iš Japonijos Jasujuki Šimizu. Šio susitikimo metu svečias pasidalijo patirtimi vykdant savižudybių prevenciją Japonijoje.
Pasak J. Šimizu, Japonijoje 2003 m. savižudybių rodiklis buvo itin aukštas, tačiau pritaikius tinkamas, moksliniais įrodymais grįstas prevencijos priemones, šį rodiklį pavyko pastebimai sumažinti. Prelegentas pabrėžė, kad labai svarbu tinkamai surinkti statistinius duomenis apie savižudybes. Surinktų duomenų kokybė nulemia prevencijos priemonių kokybę. Rekomenduota savivaldybių duomenis rinkti ir analizuoti atskirai, nes jungiant statistinius duomenis į vieną visumą šalies mastu, gali išnykti tam tikri bruožai, kuriais remiantis būtų galima sukurti tinkamesnes prevencijos priemones.
Susitikime pabrėžta, kad savižudybės prevencija yra labai sudėtinga, nes savižudybę sąlygoja ne viena priežastis. Japonijos specialistai mano, kad yra keturių veiksnių grandinė, vedanti link savižudybės, taigi nebūtų teisinga išskirti, pvz., alkoholizmą, kaip vienintelį veiksnį, nulėmusį savižudybę. Dažniausiai tai būna vidutiniškai keturių veiksnių kompleksas, sudarantis savižudybių riziką.
Svečias atkreipė dėmesį, kad labai svarbu pakeisti visuomenės suvokimą apie savižudybes. Tai negali būti kiekvieno žmogaus asmeninė problema – ji turi būti suvokiama kaip bendra socialinė problema – tik tuomet įmanoma situaciją iš esmės pakeisti.
J. Šimizu yra vienas reikšmingiausių kovos su savižudybėmis aktyvistų Japonijoje. Televizijos kanalo „NHK“ direktorius, pradėjęs kampaniją, viešinusią pokalbius su savižudžių vaikais, ir pajutęs, kad Japonijoje trūksta savižudybių prevencijos priemonių, 2004 m. įsteigė nevyriausybinę organizaciją „LIFELINK“. Po metų surinko 100 000 parašų, kurie prisidėjo prie Savižudybių prevencijos įstatymo inicijavimo.
Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas
Robertas Šarknickas, tel. (8 5) 239 6641
Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja
Vilma Kaminskienė, tel. (8 5) 239 6817
Jolanta Anskaitienė