Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Arvydo Anušausko pasisakymų"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO ARVYDO ANUŠAUSKO PASISAKYMŲ

2018-05-30  Nr. 101-I-30

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušra Papirtienė, Asta Kubilienė, Andrius Palionis, Kazys Starkevičius, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Virgilijus Poderys, gavusi Seimo nario Dainiaus Kepenio prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2017 m. lapkričio 14 d. Seimo narys Arvydas Anušauskas savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė: „Šiandien D. Kepenis susidvejino – rėžė kalbą apie partizanus naudodamasis 1989-1991 metų „Jedinstvos“ laikraštukų straipsniai ir kartu – pritarė A. Ramanausko-Vanago metų paskelbimui. Toks susidvejinimas rodo ne tik nenuoširdžią poziciją, tačiau ir mėginimą vėl manipuliuoti melagingais faktais. Štai monologe apie jam žinomus nužudytus „nekaltus žmones“ iš jo bičiulio Jurgio Lebriko šeimos, pamiršo paminėti vieną esminį faktą: Jonas, Stasys ir Kazimieras Lebrikai dokumentuose figūruoja kaip stribai, žuvę 1947 m., Šilalės rajono Vaičių apylinkėje. T.y. šie „beginkliai“ buvo gerai ginkluoti stribai. Galima suprasti, kodėl stribų artimieji nutyli šį faktą, bet kaip suprasti Seimo narį, kuris manipuliuodamas melaginga informacija pasiūlo statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams?“

Šiuo metu A. Anušausko socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje šis įrašas viešai nėra matomas.

Pasak pareiškėjo Seimo nario D. Kepenio, toks Seimo nario A. Anušausko pareiškimas yra šmeižikiškas. Jis buvo išspausdintas daugelyje visuomenės informavimo priemonių. D. Kepenio nuomone, Seimo narys A. Anušauskas apšmeižė Lebrikų šeimą, pasielgė neapgalvotai ir neatsakingai.

Seimo narys A. Anušauskas komisijai 2018 m. gegužės 18 d. raštu Nr. V-2018-04 paaiškino, kad Seimo nario D. Kepenio nurodytą 2017 m. lapkričio 14 d. įrašą socialiniame tinkle „Facebook“ jis paskelbė atsižvelgdamas į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo (toliau – LGGRT) centro darbuotojo pateiktą informaciją: ...“ duomenų laikmenoje Jonas Lebrikas, Stasio ir Kazimieras Lebrikas figūruoja kaip stribai, žuvę 1947 m., nurodyta vietovė – Šilalės rajono Vaičių apylinkė.<...>“ „2004 m. laiške LGGRT centrui Lebrikų sesuo yra pažymėjusi, kad 1944 m. pabaigoje Jonas pradeda dirbti milicijoje, kuri greitai tampa „liaudies gynėja“. Tokia informacija nepasitikėti Seimo narys A. Anušauskas neturėjo pagrindo, kadangi jie gauti iš ilgamečio Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro darbuotojo. Vėliau pastarasis prisiėmė kaltę dėl ne iki galo patikrintų duomenų paskleidimo.

LGGRT centras vėliau atliko pateiktų duomenų patikrinimą.

Seimo narys A.Anušauskas socialiniame tinkle Facebook 2018 m. balandžio 5 d. parašė (įrašas šiuo metu yra pašalintas arba viešai nematomas): „Man visai nesunku atsiprašyti, jei suklydau ar buvau suklaidintas remiantis iki galo nepatikrintais duomenimis. Tačiau... Tikrinant duomenis neužtenka remtis tik MGB šaltiniais. Tos vietovės politinių kalinių, buvusių partizanų prisiminimai ne mažiau vertingi. Po 70 metų jau sunku nustatyti kas ir kodėl nužudė ar vykdė mirties bausmę. Potencialūs liudininkai žuvę ar išžudyti, ar išblaškyti. Stribai persirengę partizanais ar MGB smogikai – to meto realybė. Po 70 metų sunku nustatyti priežastis, tačiau buvimas MGB agentu ar stribu, tai tik dvi priežastys iš dešimčių, kodėl galėjo tapti pasipriešinimo taikiniu. Tyliai skundę kaimynus ir vieniems ir kitiems, tyliai dalinęsi partizanų artimųjų turtą ir dešimtys kitų priežasčių., dabar jos praktiškai nežinomos ir neapčiuopiamos. Todėl kaltinti viskuo partizanų, kurie turėjo kur kas mažesnes pasirinkimo galimybes, negu tuo metu gyvenę legaliai, aš nesiimčiau. Ir čia su žurnalistu nesutinku – Kepenis nebuvo teisus.

Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad „Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka, t. y. teismine tvarka.

Baudžiamojo kodekso 154 straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę už šmeižimą: „Tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo“.

Garbės ir orumo įžeidimas gali būti ginamas teisminio proceso tvarka.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo narys A. Anušauskas pasisakydamas apie Lebrikų šeimą, rėmėsi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro darbuotojo pateikta informacija, savo nuomonę jis grindė gauta informacija bei turimais dokumentais.

2. Negauta duomenų, kad Seimo narys A. Anušauskas neteisingą informaciją apie Lebrikų šeimą paskleidė sąmoningai, norėdamas pažeminti ir sumenkinti Lebrikų šeimos atminimą bei šios šeimos likusių gyvų narių garbę ir orumą.

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis, nusprendė:

1. Seimo narys Arvydas Anušauskas nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.

2. Rekomenduoti Seimo nariui Arvydui Anušauskui pasisakant viešai remtis patikrintais faktais, nenurodyti tikėtinų aplinkybių, vengti nepamatuotų vertinimų.

3. Paaiškėjus naujiems faktams apie Lebrikų šeimą ir LGGRT centrui išbraukus nurodytos šeimos narius iš stribų sąrašo, siūlyti LGGRT centrui pateikti visuomenei šią informaciją, atsiprašyti Lebrikų šeimos, o taip pat Seimo narių Dainiaus Kepenio ir Arvydo Anušausko už pateiktą netikslią informaciją.

Pritarta bendru sutarimu.

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                               Rita Tamašunienė

       Naujausi pakeitimai - 2018-05-31 15:09
       Rasa Gečienė