Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėjos-sekretorės"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO BRONISLOVO MATELIO PADĖJĖJOS-SEKRETORĖS

2018-05-30   Nr. 101-I-31

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušra Papirtienė, Asta Kubilienė, Andrius Palionis, Kazys Starkevičius, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Virgilijus Poderys, gavusi Seimo narės Agnės Širinskienės kreipimąsi dėl Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėjos-sekretorės ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narė Agnė Širinskienė savo 2017 m. gruodžio 18 d. kreipimesi nurodo, kad Inga Smalskienė yra Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėja-sekretorė. I. Smalskienė dirba taip pat ir UAB „Panevėžio rytas“, kuri leidžia laikraštį „Panevėžio kraštas“. Šios bendrovės vadovė yra Seimo nario B. Matelio sutuoktinė Limina Matelienė.

2017 m. kovo 15 d. Visuomenės informavimo etikos komisija konstatavo, kad „Inga Smalskienė, būdama UAB „Panevėžio rytas“, leidžiančios laikraštį „Panevėžio kraštas“ ir interneto portalą panskliautas.lt, korespondente ir tuo pačiu metu – Lietuvos Respublikos Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėja - sekretore, pažeidė Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsnį, nustatantį, jog žurnalistai, vykdydami savo profesinę veiklą, neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui ir skleidėjui ir, jog žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje.“ Tačiau nepaisant šio Visuomenės informavimo etikos komisijos sprendimo I. Smalskienė iki šiol dirba Seimo nario B. Matelio padėjėja-sekretore.

Pareiškėjai kelia abejonių ir tai, kad I. Smalskienė dirba korespondente Seimo nario B. Matelio sutuoktinės valdomoje bendrovėje, todėl neabejotinai gali kilti interesų konfliktas. Seimo narys B. Matelis neatkreipė dėmesio į Visuomenės informavimo etikos komisijos 2017 m. kovo 15 d. sprendimą, kuriame nurodoma, kad „žurnalistai, vykdydami savo profesinę veiklą, neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui ir skleidėjui ir, jog žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje“, nesiėmė priemonių užtikrinti, kad jo padėjėja-sekretorė laikytųsi teisės aktų reikalavimų bei vykdytų Visuomenės informavimo etikos komisijos sprendimą.

 

Seimo narys Bronislovas Matelis 2018 m. sausio 11 d. pateiktame paaiškinime nurodė, kad I. Smalskienė dirba jo padėjėja-sekretore. Iki 2017 m. gegužės 15 d. ji dirbo 0,5 etato, kitą darbo dienos laiką ji skyrė darbui laikraštyje „Panevėžio kraštas“. Savo privačių interesų deklaracijoje Seimo narys B. Matelis yra nurodęs, kad I. Smalskienė 0,5 etato dirba jo padėjėja-sekretore, o taip pat dirba ir UAB „Panevėžio rytas“ korespondente. Jos darbo sutartyje buvo įsipareigojimas nerašyti straipsnių politinėmis temomis.

2017 m. kovo 15 d. Visuomenės informavimo etikos komisija pripažino, kad I. Smalskienės darbas Seimo nario padėjėja-sekretore yra nesuderinimas su jos, kaip žurnalistės einamomis pareigomis. Reaguodama į tai, I. Smalskienė paprašė likti Seimo nario padėjėjos-sekretorės pareigose iki kol ji susiras kitą darbą. Iš darbo išėjus kitai Seimo nario padėjėjai-sekretorei 2017 m. gegužės 15 d. I. Smalskienė nutraukė darbo sutartį su UAB „Panevėžio rytas“ (apie tai buvo informuota ir Visuomenės informavimo etikos komisija) ir pradėjo dirbti Seimo nario B. Matelio padėjėja-sekretore visu etatu. Šiuo metu ji rašo straipsnius gaudama už juos autorinį atlyginimą.

Seimo kanceliarija 2018 m. balandžio 10 d. raštu Nr. V-2018-3751 informavo, kad Inga Smalskienė į Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėjos-sekretorės pareigas buvo priimta 0,5 pareigybės krūvio 2016 m. gruodžio 5 d. Seimo kanclerės įsakymu Nr. 460-P-S-1002. 2017 m. gegužės 17 d. Seimo kanclerės įsakymu Nr. 460-P-S-440 I. Smalskienei buvo nustatytas visas Seimo nario B. Matelio padėjėjos-sekretorės pareigybės krūvis. I. Smalskienė Seimo nario B. Matelio padėjėja-sekretore dirba iki šiol.

UAB „Panevėžio rytas“ direktorė Limina Matelienė 2018 m. balandžio 5 d. rašte informavo, kad I. Smalskienė darbo santykius su UAB „Panevėžio rytas“ nutraukė 2017 m. gegužės 15 d.

Visuomenės informavimo etikos asociacija 2018 m. balandžio 6 d. raštu Nr.15 informavo, kad I. Smalskienė, reaguodama į Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – VIEK) 2017 m. kovo 15 d. sprendimą Nr. EKS-16/17, 2017 m. balandžio 4 d. el. laišku informavo VIEK, jog minėtas VIEK sprendimas buvo paskelbtas laikraštyje „Panevėžio kraštas“, o 2017 m. gegužės 29 d. laišku informavo, kad nuo 2017 m. gegužės 15 d. nutraukė darbą laikraštyje „Panevėžio kraštas“.

Be kita ko, rašte informuojama, kad 2017 m. gruodžio 18 d. VIEK gavo Seimo narės A. Širinskienės  kreipimąsi, kuriame teigiama, jog I. Smalskienė tęsia žurnalistinę veiklą ir prašoma pakartotinai įvertinti jos elgesio atitikimą Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsniui.

2018 m. gegužės 22 d. VIEK priėmė sprendimą, kuriuo patvirtinama, jog I. Smalskienė, vykdydama žurnalisto profesinę veiklą pažeidė Visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsnį. Šio kodekso 23 straipsnio pažeidimui užtenka fakto, jog žurnalistas, vykdydamas savo profesinę veiklą, tuo pačiu metu dirba ir valstybės arba vietos valdžios institucijoje.

 

Seimo Pirmininko politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojus į pareigas priima Seimo Pirmininkas ar jo įgaliotas Seimo kancleris Įstatymo 12 straipsnyje ir Seimo statute nustatyta tvarka. Kitus Seimo politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojus į pareigas priima Seimo kancleris Įstatymo 12 straipsnyje ir Seimo statute nustatyta tvarka (Valstybės tarnybos įstatymo 10 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktai)

Į politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigas priimama be konkurso valstybės politiko ar kolegialios valstybės institucijos pasirinkimu (Valstybės tarnybos įstatymo 12 straipsnis).

Įstatymas suteikia teisę valstybės tarnautojams teisę dirbti kitą darbą (Įstatymo 161 straipsnis). Valstybės tarnautojui leidžiama dirbti įmonėse, įstaigose, organizacijose, nepaisant jų nuosavybės formos, teisinės formos, rūšies bei veiklos pobūdžio, ir gauti už šį darbą darbo užmokestį ar atlyginimą, jeigu tai nesukelia viešųjų ir privačių interesų konflikto valstybės tarnyboje, nesudaro prielaidų valstybės tarnybą panaudoti asmeniniais interesais, nediskredituoja valstybės tarnybos autoriteto, nekliudo asmeniui, einančiam pareigas valstybės tarnyboje, tinkamai atlikti jo pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, taip pat kai tai nėra darbas tose įmonėse, įstaigose, organizacijose, kurių atžvilgiu valstybės tarnautojas turi valdingus įgaliojimus arba kontroliuoja, prižiūri jų veiklą arba priima kokius nors kitus sprendimus dėl tos įmonės, įstaigos ar organizacijos, ir kai nėra kitų aplinkybių, dėl kurių valstybės tarnautojai negali dirbti kito darbo ir gauti atlyginimo (Įstatymo 161 straipsnio 1 dalis).

Įstatymo 9 straipsnio 3 dalies 3 punktas numato, kad į valstybės tarnybą negali būti priimamas asmuo, kurio sutuoktinis, partneris (kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka), artimasis giminaitis ar svainystės ryšiais susijęs asmuo eina valstybės tarnautojo pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, jeigu jie pagal pareigas būtų susiję tiesioginio pavaldumo santykiais. Ši nuostata turi būti aiškinama taip, jog Seimo nario padėjėju-sekretorium negali būti asmuo, kuris su Seimo nariu susijęs nurodytais santykiais. Tačiau nėra draudžiama į Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus pareigas priimti asmenis, darbo santykiais susijusius su Seimo nario sutuoktiniu ar kitu giminaičiu.

Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus pareigybės aprašymas buvo patvirtintas 2012 m. lapkričio 12 d. Seimo kanclerio įsakymu Nr. 400-ĮVK-285 (pakeistas 2016 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. 400-ĮVK-123). Pagal pareigybių aprašymą Seimo nario padėjėjas-sekretorius tiesiogiai pavaldus Seimo nariui.

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo nario Bronislovo Matelio padėjėja-sekretorė reaguodama į Visuomenės informavimo etikos komisijos 2017 m. kovo 15 d. sprendimą atsisakė savo užimamų žurnalistės pareigų UAB „Panevėžio rytas“, šiuo metu ji gauna tik autorinį atlyginimą už parengtus straipsnius.

2. Seimo narys Bronislovas Matelis nurodė ryšį su Inga Smalskiene savo privačių interesų deklaracijoje.

3. Faktas, jog I. Smalskienė, eidama Seimo nario B. Matelio padėjėjos-sekretorės pareigas, o taip pat būdama UAB „Panevėžio rytas“, kuriai vadovauja Seimo nario žmona L. Matelienė, žurnaliste savaime nesukelia Seimo nariui viešųjų ir privačių interesų konflikto.

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatomis, nusprendė:

1. Seimo narys Bronislovas Matelis priimdamas į darbą Ingą Smalskienę, kuri dirbo žurnaliste Seimo nario žmonos L. Matelienės vadovaujamoje UAB „Panevėžio rytas“ žurnaliste, nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.

2. Rekomenduoti Seimo nariui B. Mateliui pataisyti privačių interesų deklaracijos I D 0 0 1 A skyriuje „Kiti duomenys, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas“ esantį teiginį nenurodant I. Smalskienės Seimo nario padėjėjos-sekretorės etato dydžio.

3. Atkreipti Seimo narių dėmesį į tai, jog kai kurių pareigybių asmenims jų veiklą reglamentuojantys teisės aktai draudžia užimti pareigas valstybės tarnyboje.

Pritarta bendru sutarimu.

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                            Rita Tamašunienė

       Naujausi pakeitimai - 2018-05-31 15:12
       Rasa Gečienė