Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada „Dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto Bako elgesio"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
 ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NACIONALINIO SAUGUMO IR GYNYBOS KOMITETO PIRMININKO VYTAUTO BAKO ELGESIO

2018-06-13       Nr. 101-I-32

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Antanas Matulas, Rūta Miliūtė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo narės, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojos Rasos Juknevičienės 2018 m. kovo 8 d. prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso (toliau – Valstybės politikų elgesio kodeksas) nuostatomis, vertino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (toliau – Komitetas) pirmininko Vytauto Bako elgesį 2018 m. kovo 7 d. vykusio Komiteto posėdžio metu.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Komiteto pirmininko pavaduotoja R. Juknevičienė savo prašyme teigė, kad Komiteto pirmininkas V. Bakas 2018 m. kovo 7 d. vykusiame Komiteto posėdyje jai nesuteikė galimybės užduoti klausimą Valstybės saugumo departamento pareigūnams, taip pažeisdamas jos teisę vykdyti Seimo narės pareigas. R. Juknevičienės teigimu, V. Bakas „šiurkščiai nutraukė mane, pareikšdamas, kad neleis uždavinėti tokių klausimų.“

Komiteto posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl Seimo nario, Užsienio reikalų komiteto nario Audroniaus Ažubalio galimybės dalyvauti uždarame Komiteto posėdyje migracijos klausimais. Komiteto pirmininko pavaduotoja R. Juknevičienė norėjo paklausti Valstybės saugumo departamento pareigūnų, ar pažymą Komitetui pateikę ir migracijos klausimą pasiruošę pristatyti pareigūnai turi kokių nors prieštaravimų dėl Seimo nario A. Ažubalio dalyvavimo uždarame posėdyje. Komiteto pirmininkas V. Bakas R. Juknevičienei klausimo užduoti neleido.

Komiteto pirmininkas V. Bakas 2018 m. gegužės 24 d. pateiktame paaiškinime nurodė: „2018 m. kovo 7 d. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo Valstybės saugumo departamento atstovai, dar nebuvo pradėtas, kai komiteto nariai sprendė dėl Užsienio reikalų komiteto nario Audroniaus Ažubalio dalyvavimo galimybių posėdyje. Todėl Valstybės saugumo departamento atstovai neturėjo pagrindo atsakyti į Seimo narės Rasos Juknevičienės užduotą klausimą.“

Komiteto pirmininkas V. Bakas 2018 m. gegužės 24 d. rašte „Dėl informacijos pateikimo“  taip pat nurodė: „2018 m. kovo 7 d. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis buvo uždaras, kuriame buvo planuojama išklausyti įslaptintos Valstybės saugumo departamento informacijos. [...] Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme įtvirtintas principas „būtina žinoti“ reiškia, kad įslaptinta informacija gali būti patikėta tiems asmenims, kuriems vykdant tarnybines pareigas būtina susipažinti ir dirbti su šia informacija bei jos pagrindu priimti atitinkamus sprendimus. Atsižvelgus į teisinį reguliavimą, komitete balsavimo principu buvo nuspręsta, kad Audroniui Ažubaliui dalyvauti komiteto posėdyje nebus leista.“

Seimo statuto 52 straipsnis nustato komiteto pirmininko ir pirmininko pavaduotojo įgaliojimus. Komiteto pirmininkas kviečia dalyvauti komiteto posėdžiuose reikalingus asmenis, pirmininkauja komiteto posėdžiams ir kt. (Seimo statuto 52 straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktai).

Seimo statuto 51 straipsnyje įtvirtintos Seimo komiteto nario teisės. Komiteto narys turi sprendžiamojo balso teisę visais komitete svarstomais klausimais. Jis turi teisę siūlyti svarstyti klausimus, dalyvauti juos rengiant bei svarstant; siūlyti kviesti į komiteto posėdžius reikalingus asmenis; teikti pasiūlymus komitetui dėl valstybės institucijų patikrinimo, dėl jų informacijos išklausymo (Seimo statuto 51 straipsnio 1 dalis).

Kai komiteto narys reikalauja, kad dėl jo pasiūlymo būtų balsuojama, komiteto posėdžio pirmininkas privalo jį teikti balsavimui (Seimo statuto 55 straipsnio 2 dalis).

Komitetų posėdžiuose, taip pat ir uždaruose, patariamojo balso teise gali dalyvauti į tuos komitetus neįeinantys kiti Seimo nariai (Seimo statuto 53 straipsnio 5 dalis).

Konstitucinis Teismas 2004 m. liepos 1 d. nutarime konstatavo: „Pagal Konstituciją kiekvienas Seimo narys atstovauja visai Tautai. Visi Seimo nariai yra lygūs, jie turi turėti vienodas galimybes dalyvauti Seimo darbe. [...] Konstitucijoje įtvirtintas Seimo nario laisvas mandatas – viena iš Seimo narių veiklos savarankiškumo ir lygiateisiškumo garantijų (Konstitucinio Teismo 1993 m. lapkričio 26 d., 1999 m. lapkričio 9 d., 2001 m. sausio 25 d. nutarimai).

Konstitucinis Teismas minėtame nutarime taip pat konstatavo, kad „Seimo nariai turi teisę lygiais pagrindais dalyvauti Seimui, kaip Tautos atstovybei, įgyvendinant visas jo, kaip Tautos atstovybės, konstitucines funkcijas ir vykdant visus jo, kaip Tautos atstovybės, įgaliojimus, nustatytus Konstitucijos 67 straipsnyje, kituose Konstitucijos straipsniuose, taip pat įstatymuose.“

Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai privalo vadovautis viešajame gyvenime: 1) pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus laikytis žmogaus teisių ir jas užtikrinti, vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis; 2) teisingumo principas, įpareigojantis politikus vienodai tarnauti visiems žmonėms nepaisant jų tautybės, rasės, lyties, kalbos, kilmės, socialinės padėties, išsilavinimo, religinių įsitikinimų, politinių pažiūrų, amžiaus ar kitų skirtumų; 3) sąžiningumo principas, įpareigojantis politikus pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonę, priėmimą; 4) skaidrumo ir viešumo principas, įpareigojantis politikus nekelti abejonių dėl sąžiningumo priimant sprendimus, taip pat pateikti visuomenei savo elgesio ir sprendimų motyvus, visada laikytis atvirumo ir viešumo, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus, ribojančius informacijos atskleidimą, deklaruoti savo privačius interesus; 5) padorumo principas, įpareigojantis politikus  elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui; 6) pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų; 7) nesavanaudiškumo principas, įpareigojantis politikus tarnauti valstybei ir visuomenės interesams, vengti tariamų ar tikrų viešųjų ir privačių interesų konfliktų, jiems iškilus, imtis visų reikiamų priemonių, kad jie būtų išspręsti greitai ir atitiktų visuomenės interesus, nenaudoti savo pareigų ar padėties siekiant daryti įtaką kito asmens sprendimui, kuris galėtų būtų naudingas politikui ar jo artimam asmeniui; 8) nešališkumo principas, įpareigojantis politikus neturėti sutartinių ar kitų santykių, kurie galėtų kliudyti atlikti valstybės politiko pareigas ir varžytų jo apsisprendimo laisvę priimant sprendimus, taip pat būti objektyviam priimant sprendimus ir vengti išankstinio nusistatymo; 9) atsakomybės principas, įpareigojantis politikus atsakyti už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaityti už juos visuomenei (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1-9 punktai).

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Komiteto pirmininkas V. Bakas nesuteikė galimybės Komiteto pirmininko pavaduotojai R. Juknevičienei užduoti klausimą Valstybės saugumo departamento pareigūnams, motyvuodamas tuo, kad Komiteto posėdis dar nebuvo prasidėjęs.

2. Dėl Seimo nario A. Ažubalio dalyvavimo uždarame posėdyje Komiteto nariai išreiškė savo nuomonę balsuodami.

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas Seimo statuto ir Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų nepažeidė.

Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 0, susilaikė 1.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                           Rita Tamašunienė

       Naujausi pakeitimai - 2018-06-14 14:45
       Rasa Gečienė