Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Laimos Nagienės pranešimas: „Išankstinės pensijos turi būti perskaičiuojamos logiškai ir socialiai teisingai“

2023 m. spalio 31 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

 

„Išankstinė pensija dažnu atveju – vienintelė galimybė išgyventi žmonėms, atsidūrusiems kritinėje situacijoje ir iškritusiems iš darbo rinkos. Tad būtina ištaisyti įstatymo klaidą, dėl kurios išankstinės pensijos apskaičiavimas tam tikrais atvejais tampa nelogiškas ir socialiai neteisingas“, – pabrėžia Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Laima Nagienė.

Pagal įstatymą teisė į išankstinę pensiją įgyjama likus 5 metams iki senatvės pensijos amžiaus, jei asmuo yra sukaupęs būtinąjį stažą ir neturi kitų pajamų. Išankstinė pensija mažinama iki 19,2 proc. – šis procentinis dydis priklauso nuo mėnesių, likusių iki senatvės pensijos, skaičiaus.

Praktikoje problema kyla tais atvejais, kai išankstinės pensijos gavėjas nusprendžia sustabdyti išankstinę pensiją, nes, pavyzdžiui, gauna darbo pasiūlymą ir galimybę įgyti draudžiamųjų pajamų, o vėliau, baigęs darbo santykius, atnaujina išankstinę pensiją. Vis dėlto jos dydis nėra perskaičiuojamas atsižvelgiant į tai, kad tam tikrą laiką (t. y. tą laiką, kai dirbo), asmuo apskritai išankstinės pensijos negavo. Tokios aplinkybės nulemia, kad asmuo, atnaujinęs išankstinės pensijos mokėjimą, gauna neproporcingai sumažintą pensiją.

Pavyzdžiui, asmeniui išankstinė pensija paskirta nuo 2020 m. iki 2025 m. (60 mėn. laikotarpis). Apskaičiuojant išankstinę pensiją, už kiekvieną mėnesį ji sumažinama 0,32 proc. (t. y. 60 mėn. x 0,32 proc.). Jei asmuo nuo 2022 m. iki 2023 m., sustabdęs išankstinės pensijos mokėjimą, nusprendžia dirbti, tai 2024 m., nustojus dirbti ir atnaujinus išankstinę pensiją, jos dydis nebus perskaičiuotas ir bus mokama išankstinė pensija, kuri buvo sumažinta už visus 60 mėnesių. Taigi nebus įvertinta, kad dėl papildomų vienų metų darbo asmens atnaujinta išankstinė pensija turėtų būti perskaičiuojama mažinant ne 60 mėnesių, o tik 48 mėnesius.

„Nors esamas teisinis reguliavimas numato, kad, atnaujinant ir perskaičiuojant paskirtosios išankstinės senatvės pensijos dydį, įvertinamas asmens įgytas stažas ir apskaitos vienetų skaičius, bet neatsižvelgiama į išankstinės pensijos sustabdymo laikotarpį. Taigi, asmeniui, sustabdžiusiam išankstinę pensiją, gali būti išmokama mažesnė išankstinė pensija negu būtų išmokama išskaičiavus sustabdymo laikotarpį“, – atkreipia dėmesį L. Nagienė.

Pasak Seimo narės, Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kuriomis buvo siūloma patobulinti išankstinės pensijos skaičiavimo formulę, ji teikė Seimui 2023 m. pavasario sesijoje – balandžio 27 d. L. Nagienė prisimena, kad pateikimo metu Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas J. Džiugelis ragino nepritarti projektui tikindamas, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rudenį teiks įstatymų projektus. Jam, parlamentarės teigimu, antrino ir pati ministrė M. Navickienė, akcentuodama, kad šią problemą imsis spręsti Vyriausybė.

„Tiesa, šiandien Seime M. Navickienė pristatys įstatymų paketą, bet jame jokios pataisos minėtai problemai spręsti nenumatytos. Todėl Seimui dar kartą teikiu patobulintą projektą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad asmenims, kuriems išankstinės senatvės pensijos mokėjimo laikotarpiu išankstinė senatvės pensija buvo sustabdyta, būtų perskaičiuojamas išankstinės senatvės pensijos dydis išskaičiuojant sustabdymo laikotarpį“, – teigia L. Nagienė.

Tik dalis išankstinės pensijos gavėjų, kurių šalyje – vos keli tūkstančiai, paskirtą išankstinę pensiją sustabdo ir vėliau atnaujina, todėl tikėtinas papildomų lėšų poreikis būtų visai nedidelis, o teigiamas poveikis pensininkui reikšmingas.

Kartu su Laima Nagiene projektą teikia ir Demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos kolegos Algirdas Butkevičius, Algirdas Stončaitis, Zigmantas Balčytis, Linas Kukuraitis, Laima Mogenienė, Zenonas Streikus, Vilija Targamadzė, Rima Baškienė, Saulius Skvernelis ir Domas Griškevičius.

 

Daugiau informacijos:

Jurgita Jasiūnienė

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė spaudai (referentė)

Tel. +370 610 29934

El. p. [email protected]

www.lrs.lt

   Naujausi pakeitimai - 2023-10-31 11:33
   Eglė Saulė Trembo