Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

ŽTK darbotvarkėse – kovos su smurtu artimoje aplinkoje, vaiko teisių apsaugos, neįgaliųjų integracijos, kiti visuomenei jautrūs klausimai

2017 m. kovo 10 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Kovo 10 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) apsvarstė ir pasitvirtino pavasario sesijos komiteto darbo planą.

Komitetas planuoja didelį dėmesį skirti parlamentinei kontrolei. Bus aiškinamasi, kaip įgyvendinami Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo tikslai, kaip vykdomas kovos su smurtu artimoje aplinkoje koordinavimas ir užtikrinamas bendradarbiavimas tarp institucijų. Planuojama surengti tarptautinę konferenciją, skirtą Stambulo konvencijos nuostatoms aptarti. Šią konvenciją, kuri skirta kovai su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje, Lietuva yra pasirašiusi 2013 m., tačiau iki šiol šio dokumento neratifikavo. Dėl šios konvencijos reikalingumo Lietuvai kilo nemažai diskusijų visuomenėje, kai kurioms pilietinėms organizacijoms sukėlė abejonių konvencijoje vartojama socialinės lyties sąvoka. Komitetas, pasitelkęs tarptautinius ekspertus, visuomenines organizacijas, akademinę visuomenę, bandys aiškintis, ar konvencijos ratifikavimas turėtų reikšmės mažinant smurto artimoje aplinkoje mastą Lietuvoje ir, ar visuomenės baimės dėl konvencijoje vartojamų sąvokų, yra pagrįstos.

Didelis dėmesys, vykdant parlamentinę kontrolę, bus skirtas ir vaikų klausimui. Bus išklausyta Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus ataskaita už 2016 metus ir, atsižvelgiant į kontrolierės iškeltas problemas, bus teikiami pasiūlymai Vyriausybei ar (ir) institucijoms dėl vaiko teisių apsaugos užtikrinimo stiprinimo.

Nors 2010 m. Lietuva yra ratifikavusi Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją, neįgaliųjų integracija į pilnavertį visuomenės gyvenimą vis dar neįgauna pagreičio. Judėjimui nepritaikyta aplinka; neįgalius vaikus izoliuojančios lavinimo ir švietimo sistemos; neįgaliųjų, kaip pašalpų gavėjų, matymas, nesukuriant palankių sąlygų jų įdarbinimui ir jų potencialo panaudojimo visuomenės gėriui kurti – tai išliekančios opios problemos. Komitetas nusprendė vykdyti parlamentinę kontrolę dėl įtraukaus neįgalių vaikų ugdymo klausimų bei perėjimo nuo institucinės globos prie asmeninio asistavimo sistemos.

ŽTK didelį dėmesį skirs kovai su prekyba žmonėmis. Išplitus naujoms prekybos žmonėmis formoms (pvz. vaikų ar suaugusiųjų išnaudojimas nusikaltimams daryti ar nelegaliam darbui) kilo naujų iššūkių identifikuojant prekybos žmonėmis aukas, informuojant visuomenę apie nusikaltėlių keliamus pavojus bei atitinkamai užtikrinant šių nusikalstamų veikų prevenciją, aukų apsaugą bei pagalbą grįžtant į pilnavertį visuomenės gyvenimą. Komitetas aiškinsis, ar pakankamai užtikrinama veiksmų koordinavimo sistema ir bendradarbiavimas užkardant veikas, susijusias su prekyba žmonėmis, užtikrinant joms pagalbą ir reikalingą apsaugą.

Komitetas planuoja diskusiją „Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika ˜– kas aktualu Lietuvai“. Neproporcingai ilgai užsitęsę ikiteisminiai  tyrimai ir su jais susiję žmogaus teisių ir laisvių apribojimai (pvz. nušalinimas nuo darbo), netinkama nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje aukų apsauga, kai prioritetas teikiamas smurtavusio asmens žmogaus teisių apsaugai, nuosavybės apsauga – šiuos klausimus nuolat kelia į komitetą besikreipiantys piliečiai. Šiems klausimams analizuoti ir ieškoti sprendimų ir bus pasitelkiama Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika.

Komitetui aktualiausi įstatymai, susiję su vaiko teisų teisių apsaugos, socialinio saugumo ir apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje klausimais.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]