Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

ŽTK: privalome užtikrinti tik profesionalią vaiko apklausą baudžiamajame procese

2018 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – Olga Posaškova)

 

Kovo14 d. posėdyje, vykdydamas parlamentinę kontrolę, Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė klausimą dėl vaikų apsaugos baudžiamajame procese. 2017 m. Seimas priėmė Baudžiamojo proceso kodekso įstatymo pakeitimus (Nr. XIII-217), kuriais siekta sumažinti baudžiamojo proceso poveikį vaikams. Įstatymų leidėjas nurodė, kad iki liepos 1 d. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turi priimti teisės aktus, nustatančius įrašymo į nepilnamečių apklausai atlikti reikalingų specialių žinių turinčių psichologų sąrašą reikalavimus ir kitus šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus. ŽTK kėlė klausimą, kaip pasirengta įgyvendinti įstatymo nuostatas – ar įrengti apklausų kambariai, ar yra pasirengta specializuotų psichologų dalyvavimui apklausose.

Posėdyje dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, Žmogaus teisių komiteto visuomeninis ekspertas-patarėjas vaikų psichiatras Linas Slušnys, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis, kitų, kiti  reformą įgyvendinančių institucijų atstovai.

Pasak vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės, psichologų dalyvavimo baudžiamajame procese problema yra viena iš labiausiai įsisenėjusių problemų.

Vaikų psichiatras L. Slušnys pastebėjo, kad vaikų apklausos dabar vykdomos ikiteisminio tyrimo pareigūno ir yra labai neprofesionalios. Taip atliekamos apklausos gali nulemti ir neteisingus sprendimus baudžiamosiose bylose. Pasak vaikų psichiatro, pažangiose valstybėse apklausiant vaiką, ikiteisminio tyrimo pareigūnas dalyvauja netiesiogiai – vaiką apklausia psichologas, girdėdamas per ausines tyrėjo per atstumą užduodamus klausimus. Taip išvengiama neigiamo psichinio poveikio vaikui, gaunami tikslesni, nesumeluoti atsakymai. Taip pat L. Slušnys pastebėjo, kad į sąrašą turėtų būti įtraukta ir vaikų psichiatrų, nes kai kuriais atvejais, kai reikalingas diagnozavimas, psichologo nepakanka.

Teisingumo ministerija informavo komitetą, kad yra parengtas Psichologų dalyvavimo apklausose baudžiamajame procese tvarkos ir psichologų aprašo sudarymo ir tvarkymo projektas bei Vyriausybės nutarimo projektas „Dėl pageidaujančių dalyvauti nepilnamečių apklausose baudžiamajame procese aprašo sudarymo ir administravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Taip pat komitetas informuotas apie tai, kad vaikai paprastai apklausiami tam pritaikytose patalpose.

Vyriausybės kancleris sakė, kad iš esmės įstatymą įgyvendinti pasirengta, psichologų sąrašai bus, tačiau problema išlieka psichologų apmokėjimas – ar norės dirbti aukštos kvalifikacijos žmogus už valstybės siūlomą valandinį 13 eurų atlygį? Pasak kanclerio, spręstina pagal valstybės sąrašus kviečiamų psichologų, o taip pat ir advokatų įstatymu reglamentuota apmokėjimo sistema.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pažymėjo, kad apklausų kokybę užtikrintų teisėsaugos sistemoje įdarbinti psichologai – jie būtų geriau specializuoti, geriau suprastų teisėsaugos pareigūnų veiklos, tyrimo specifiką.

ŽTK nusprendė kreiptis į Vyriausybę su prašymu įvertinti komiteto posėdžio metu pateiktus pasiūlymus ir spręsti dėl jų realizavimo galimybės.

ŽTK posėdis nuotraukų galerijoje.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2018-03-14 16:48
       Asta Markevičienė