Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

ŽTK buvo pristatyta Seimo kontrolierių – Nacionalinės žmogaus teisių institucijos – 2017 m. veiklos ataskaita

2018 m. balandžio 18 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Žmogaus teisių komiteto biuro nuotrauka

 

Balandžio 18 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) išklausė Seimo kontrolierių – Nacionalinės žmogaus teisių institucijos – 2017 metų veiklos ataskaitą (toliau – ataskaita). Ataskaitą pristatė Seimo kontrolierius, Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas (tiria skundus dėl valstybės institucijų ir įstaigų pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje) ir Seimo kontrolierius Raimondas Šukys (tiria skundus dėl savivaldybių pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje).

Seimo kontrolierių įstaiga įgyvendina Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Seimo kontrolierių įstatyme numatytas funkcijas – nagrinėja asmenų skundus dėl pareigūnų biurokratizmo ir piktnaudžiavimo, taip pat atlieka nacionalinę kankinimų prevenciją. 2017 m. Seimo kontrolierių įstaiga buvo akredituota Nacionaline žmogaus teisių institucija. Įgyvendindami Seimo kontrolieriams įstatymu nustatytas funkcijas, Seimo kontrolieriai prižiūri, kaip valstybė rūpinasi žmogaus teisėms, skatina pagarbą žmogaus teisėms ir laisvėms inicijuojant ir atliekant tyrimus dėl esminių žmogaus teisių problemų.

A. Normantas, pristatydamas ataskaitą komitetui, akcentavo identifikuotas bausmių vykdymo, sveikatos apsaugos, teisės gauti informaciją problemas. Reikalaujančiomis daug papildomo dėmesio įvardintos ir socialinių asmens teisių užtikrinimo, ypač negalią turinčių asmenų problemos.

Tendencijos riboti žiniasklaidos laisvę gauti informaciją įžvelgiamos ir tiriant žiniasklaidos priemonių Seimo kontrolieriams pateiktus skundus dėl savivaldybių ir valstybės institucijų pareigūnų atsisakymo teikti informaciją arba nepagrįsto delsimo pateikti informaciją. Seimo kontrolieriai atkreipia dėmesį į tai, kad informacija viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams ne visuomet teikiama laiku, taip apribojant galimybes žiniasklaidos priemonėms atlikti profesinę pareigą – laiku informuoti visuomenę

Kaip svarbų Seimo kontrolierių veiklos aspektą A. Normantas pažymėjo Seimo kontrolierių teiktus siūlymus dėl teisinio reglamentavimo tobulinimo. Dėl teisinio reglamentavimo tobulinimo 2017 m. buvo pateikti 58 siūlymai. Ataskaitoje pažymėta, kad Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymas buvo priimtas 1995 m., tačiau nuo to laiko strateginių įstatymo pokyčių nebuvo padaryta ir šiuo metu neužtikrinama tinkama pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių apsauga psichikos sveikatos priežiūros srityje.

A. Normantas pabrėžė tarpininkavimo svarbą vykdant Seimo kontrolierių misiją.

 

Žmogaus teisių komiteto biuro nuotrauka

 

Seimo kontrolierius R. Šukys taip pat kalbėjo apie Seimo kontrolieriaus tarpininkavimą tarp valdžios ir žmogaus. Tarpininkaujama tada, kai asmens iškeltas klausimas, remiantis teisiniu reglamentavimu, nepatenka į Seimo kontrolierių veiklos sritį. Sprendžiant žmogaus problemas savivaldybės institucijose 2017 metais tarpininkauta 248 atvejais. Dėl neišspręstos problemos po tarpininkavimo veiksmų, kreiptasi tik 26 kartus.

R. Šukys akcentavo jo tirtuose skunduose identifikuotas problemas – tai socialinio būsto nuomos problemos, daugiabučių administratorių veiklos priežiūra, socialinio būsto nuomos klausimai. Be to R. Šukys išdėstė pastebėjimą, kad institucijų atsakymai žmogui dažnai parašomi neišsamūs, atsakant nesilaikoma terminų. R. Šukys atkreipė komiteto narių dėmesį ir į Būsto energijos taupymo agentūros veiklos skaidrumo problemas, be to ir į prioritetų klausimą remontuojant kelius – nėra sukurta vientisa logiška sistema, leidžianti neabejoti pasirinkimų skaidrumu.

2017 metais Seimo kontrolierių įstaigoje iš viso gauti 2 876 fizinių ir juridinių asmenų pareiškimai, iš kurių 1 784 tapo naujais skundais. Baigta skundų bylų – 1 749 iš esmės išnagrinėta –445; tarpininkauta – 806;  atsisakyta nagrinėti – 498. 2017 metais buvo pateiktos 2766 rekomendacijos. Su valstybės institucijų pareigūnų veikla buvo susiję 1 389 skundai, o su savivaldos institucijų – 568 skundai (161 iš jų pateiktas ir dėl valstybės, ir dėl savivaldybių pareigūnų veiklos).

Kaip nacionalinė prevencijos institucija pagal Europos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą Seimo kontrolierių įstaiga 2017 m. atliko 55 patikrinimus, taip pat organizavo susitikimus su Teisingumo ir Sveikatos apsaugos ministerijų, Kalėjimų ir Policijos departamentų, NVO atstovais bei su laisvės apribojimo vietų bei atsakingų valdžios institucijų atstovais apskrityse.

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

       Naujausi pakeitimai - 2018-04-18 16:03
       Asta Markevičienė