Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė neįgaliųjų teises stiprinantiems projektams

2018 m. gegužės 9 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 Gegužės 9 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas apsvarstė projektus, kuriais siekiama užtikrinti neįgaliųjų teises, įgyvendinti Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto rekomendaciją dėl neįgaliųjų diskriminacijos mažinimo.

 Taigi buvo apsvarstyti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo Nr. I-2044 1, 2, 16, 18, 19, 20, 21, 23 ir 24 straipsnių, ketvirtojo ir penktojo skirsnių pavadinimų pakeitimo ir Įstatymo papildymo 20ˡ straipsniu įstatymo projektas (XIIIP-1453),  Transporto lengvatų įstatymo Nr. VIII-1605 5 ir 7 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 7straipsniu įstatymo projektas (XIIIP-1454) ir Tikslinių kompensacijų įstatymo Nr. XII-2507 pakeitimo įstatymo projektas (XIIIP-1455). Projektais siekiama optimizuoti neįgaliųjų specialiųjų nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos), transporto išlaidų kompensacijų skyrimą, lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių (specialieji poreikiai) ir specialiųjų poreikių lygio nustatymą, tikslinių kompensacijų specialiesiems poreikiams tenkinti skyrimą, mokėjimą ir kontrolę, įgyvendinti Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto rekomendaciją panaikinti neįgaliuosius diskriminuojančią nedarbingo asmens sąvoką, sudaryti prielaidas efektyviam Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (Tarnyba) darbui, sumažinti korupcijos rizikos veiksnius Ginčų komisijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (Ginčų komisija) veikloje.

Tikimasi, kad priėmus pasiūlytas įstatymų pataisas, bus išlaikytas negalios nustatymo sistemiškumas ir tęstinumas (asmenims iki 18 metų nustatomas neįgalumo lygis, asmenims nuo 18 metų iki senatvės pensijos amžiaus – darbingumo lygis, asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, – specialiųjų poreikių lygis). Tarnyba pagal kompetenciją dalyvaus formuojant ir įgyvendinant neįgaliųjų socialinės integracijos politiką ne tik neįgalumo lygio, darbingumo lygio, profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio, specialiųjų poreikių, bet ir specialiųjų poreikių lygio nustatymo srityje. Tarnybos kompetencijos būtų optimizuotos ir orientuotos į konkrečius neįgaliųjų poreikius. Būtų sukurtas teisinis aiškumas apibrėžiant kiekvieno neįgalumo lygio požymius ir jų nustatymo sąlygas, konkrečius subjektus, atsakingus už neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimą. Projektais siekiama atsisakyti sąvokų ,,nedarbingas“ ir ,,iš dalies darbingas“ vartojimo. Priėmus pataisas būtų nustatyta, kad darbingumas įvertinamas procentais ir jo lygis nustatomas 5 punktų intervalais. Taip būtų įgyvendinta Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komiteto rekomendacija ir panaikinta neįgaliuosius diskriminuojanti nedarbingo asmens sąvoka. Asmens darbingumas būtų vertinamas procentais (5 punktų intervalu) ir neskirstomas į atskiras grupes, t. y. asmuo, kurio darbingumo lygis 0–55 proc., būtų laikomas neįgaliuoju.

Atsižvelgiant į tai, kad Ginčų komisija yra privalomo išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucija ir nagrinėja ginčus, susijusius su asmens sveikatos sutrikimais, turinčiais įtakos galimam neįgalumui, nustatyti, projektuose pasiūlyti aiškiai apibrėžti, būtini tinkamam ir skaidriam  pareigų atlikimui, reikalavimai Ginčų komisijos nariams. Priėmus įstatymus, būtų sudarytos skaidrios Ginčų komisijos veiklos ir skaidraus komisijos pirmininko bei narių skyrimo į pareigas sąlygos.

Transporto išlaidų kompensacija neįgaliesiems būtų keičiama kitomis numatytomis tikslinėmis kompensacijomis (nuolatinės priežiūros (pagalbos). Naujai pasiūlytu įstatyminiu reglamentavimu taip pat siekiama sudaryti sąlygas neįgaliesiems patiems keliauti savarankiškai.

Pasiūlytas reglamentavimas sumažins atotrūkius tarp tikslinių kompensacijų dydžių, bus sudarytos geresnės galimybės asmenims tenkinti specialiuosius nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikius, sudarytos sąlygos tikslines kompensacijas pakeisti asmeniui reikalingomis paslaugomis, jeigu tikslinė kompensacija naudojama ne pagal paskirtį, ir užtikrinamas asmens specialiųjų poreikių tenkinimas.

Komitetas pritarė įstatymų projektams.

 

Daugiau informacijos:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė

Tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2018-05-09 15:32
       Rūta Mensonaitė