Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Žmogaus teisių komitetas

ŽTK pritarė Peticijų įstatymo pakeitimui – bus stiprinamas teisės į peticiją įgyvendinimas

2019 m. balandžio 24 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Balandžio 24 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) apsvarstė  Peticijų įstatymo Nr. VIII-1313 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-3190.   

Šiuo metu Peticijų įstatymo 12 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Seimo Peticijų komisija, išnagrinėjusi peticiją, Seimo statuto nustatyta tvarka teikia Seimui išvadas dėl peticijoje išdėstytų reikalavimų ir siūlymų tenkinimo. Tuo atveju, kai prieinama prie išvados tenkinti peticijoje išdėstytus reikalavimus ir siūlymus, gali būti parengiamas atitinkamo teisės akto projektas arba siūloma sudaryti komisiją ar darbo grupę teisės akto projektui parengti, tačiau nėra nustatyta, kokie turėtų būti priimti Seimo sprendimai, kai Seimas nepritaria komisijos išvadai atmesti peticijoje išdėstytus pasiūlymus ar reikalavimus.

Dažniausiai Seimas pritaria komisijos išvadai tenkinti ar atmesti peticijoje pateiktą pasiūlymą(us). Tačiau pasitaiko atvejų, kada komisija teikia Seimui išvadą ir Seimo protokolinio nutarimo projektą atmesti ar tenkinti peticijoje pateiktus pasiūlymus ar reikalavimus, tačiau Seimas nusprendžia priešingai. Tačiau nei Peticijų įstatyme, nei Peticijų komisijos nuostatuose, nei Seimo statute nėra nustatyta, koks turėtų būti priimtas sprendimas, kai Seimas nepritaria komisijos išvadai. Seimui nusprendus nepritarti komisijos išvadai tenkinti pasiūlymą, problemų nekyla, nes tokiu atveju nereikia rengti teisės akto projekto – Seimo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas. (Peticijų įstatymo 16 straipsnis, Konstitucinio Teismo 2006 m. sausio 26 d. nutarimas). Problema iškyla tada, kai komisija teikia Seimui išvadą atmesti pasiūlymą, bet Seimas šiai išvadai nepritaria.  

Vadovaujantis logika, kai Seimas nepritaria komisijos išvadai atmesti pasiūlymus ar reikalavimus, laikytina, kad Seimas nusprendžia tenkinti juos. Tokiu atveju kyla klausimas, kas tada turi parengti teisės akto projektą, kuriame būtų sprendžiama peticijoje išdėstyta problema, kurios išsprendimui reikėtų keisti ar papildyti teisės aktą, priimti naują ar pripažinti netekusiu galios galiojantį teisės aktą. Taigi lieka neaišku, kas turėtų užtikrinti, kad peticijoje pateikti pasiūlymai ir  reikalavimai būtų patenkinti.

Taigi įstatymo projektu siūloma Peticijų įstatymo 12 straipsnį papildyti nauja dalimi, kurioje būtų išspręsta išdėstyta problema, tai yra būtų nustatyta, kad jeigu Seimas, išnagrinėjęs Peticijų komisijos išvadą, nusprendžia nepritarti komisijos išvadai atmesti peticijoje pateiktus pasiūlymus, laikoma, kad Seimas nusprendžia tenkinti peticijoje išdėstytus pasiūlymus. Tokiu atveju Seimas paveda atitinkamo teisės akto projektą parengti Seimo komitetui, kurio kompetencijai priklauso nagrinėti klausimus, susijusius su peticijoje išdėstytais pasiūlymais.

Teisė į peticiją įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijoje (33 str. 3 pastraipa). Peticijų įstatymas nustato Konstitucijos laiduojamos peticijos teisės įgyvendinimo tvarką.

Peticija – peticijos teikėjo kreipimasis į Seimą, Vyriausybę ar savivaldybės institucijas  su reikalavimais ar siūlymais spręsti tam tikrą ne tik peticijos teikėjui, bet ir visai visuomenei ar jos daliai svarbų klausimą, kai reikia pakeisti ar pripažinti netekusiu galios galiojantį arba priimti naują teisės aktą ir kai Peticijų komisija tokį kreipimąsi pripažįsta peticija.

 

Parengė Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Eglė Gibavičiūtė

Tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2019-04-24 14:55
       Jolanta Anskaitienė