Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Savižudybių ir smurto prevencijos komisija

Savižudybių ir smurto prevencijos komisija siūlo įstatyminiu lygmeniu reglamentuoti reikalavimus dėl skelbtinų žinių apie savižudybes

2018 m. gegužės 25 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gegužės 23 d. posėdyje Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija svarstė Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą (XIIIP-1592(2)), kuriuo siekiama įstatyminiu lygiu reglamentuoti reikalavimus viešosios informacijos rengėjams ir (ar) skleidėjams dėl skelbtinų žinių apie savižudybes turinio bei pateikimo būdo.

Komisija įstatymo projekte siūlo viešosios informacijos rengėjus ir (ar) skleidėjus įpareigoti skelbiant žinias apie savižudybes ar bandymus nusižudyti, neskelbti savižudybės ar bandymo nusižudyti motyvų, priemonių ir būdų, netraktuoti savižudybės kaip tinkamo kokios nors problemos sprendimo būdo ar kaip savaime suprantamo, kasdieninio fakto, nevartoti savižudybes romantizuojančių apibūdinimų, neskelbti vaizdo medžiagos, kurioje būtų vaizduojamas savižudybės procesas ar bandantis nusižudyti, nusižudęs žmogus. Skelbiant tokią informaciją, privalu pranešti apie esamas emocinės ir psichologinės pagalbos galimybes bei pagalbos sau grupes nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Pasak komisijos pirmininko Roberto Šarknicko „įstatymo pakeitimas didelių reformų visuomenėje tarp viešosios informacijos skleidėjų ir (ar) rengėjų nesukeltų, kadangi nuostatos iš esmės yra perkeliamos iš galiojančio Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso. Visgi, įstatyminis žinių apie savižudybes turinio skelbimo reglamentavimas įpareigotų žiniasklaidą atidžiau vertinti ir atsakingiau skelbti tokį turinį, kadangi vienas iš veiksnių, sąlygojančių psichologiškai labiau pažeidžiamus žmones žengti šį baisų žingsnį, yra netinkamas informacijos paskelbimas žiniasklaidoje.“

Komisijos posėdyje taip pat svarstytas klausimas dėl teisėsaugos gebėjimų identifikuoti ir tinkamai kvalifikuoti visų rūšių smurtą prieš vaikus ir moteris, nepradedamų, nutraukiamų ir sustabdomų ikiteisminių tyrimų. Komisija akcentavo, kad susiduriama su sisteminėmis problemomis teisėsaugai identifikuojant ir tinkamai kvalifikuojant smurtą prieš vaikus ir moteris. Kadangi dažnai yra nesurenkama pakankamai įrodymų, pagrindžiančių nusikalstamos veikos buvimą, posėdžio metu ieškota teisinio reglamentavimo ir praktinio teisės taikymo spragų – aiškintasi, ar tai yra negebėjimas surinkti įrodymus ar pareigūnų požiūrio klausimas. Atkreiptas dėmesys, kad vis dar gajus požiūris „buitinio“ smurto atvejais, kad „auka pati kalta, pati išprovokavo konfliktą“. Komisijai kėlė susirūpinimą informacija dėl susitaikymo (meditacijos) atvejų smurto prieš vaikus ir moteris bylose. Užsienio valstybėse smurtą patyrusio asmens ir smurtautojo susitaikymas nėra rekomenduojamas, tačiau Lietuvoje tokie atvejai yra dažni. Posėdyje taip pat svarstyti smurto artimoje aplinkoje atvejų viešinimo, vaikų psichiatrinių ekspertinių trukmės klausimai.

Komisijos narė Dovilė Šakalienė posėdžio metu akcentavo, kad „sistema veiktų efektyviai, kiekvienas nukentėjęs asmuo turi teisę tikėtis atitinkamų standartų ir kad jie būtų užtikrinti, turi veikti vidinė kontrolės sistema, būti aiškūs saugikliai ir vieni iš pagrindinių dalykų yra atvirumas bei gebėjimas suprasti, kad nereikia bijoti pripažinti klaidas, nes tik jų atidi analizė gali leisti jų išvengti ateityje, kad tai netaptų tendencija.“

Komisija nutarė grįžti prie šio klausimo svarstymo Seimo rudens sesijos metu ir kartu su teisėsaugos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis įvertinti teisėsaugos institucijų veiklos pokyčius bei ieškoti efektyvių minėtų problemų sprendimo būdų.

Posėdyje dalyvavo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, Generalinės prokuratūros, Policijos departamento, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

 

Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas

Robertas Šarknickas, mob. 8 668 42154

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja

Vilma Kaminskienė, tel. (8 5) 239 6817

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2018-05-25 08:52
       Asta Markevičienė