Valstybės Nepriklausomybės stipendija paskirta dr. Viliui Bartninkui
2023 m. vasario 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)
Vasario 6 d. Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisija nusprendė 2023 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendiją skirti dr. Viliui Bartninkui.
Iš kairės: komisijos nariai Norbertas Černiauskas, Virginijus Valentinavičius (pirmininkas), Giedrius Kuprevičius. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)
Anot komisijos pirmininko Virginijaus Valentinavičiaus, „nugalėtojas siūlo unikalią idėją – Petro Dirgėlos ir Gintaro Beresnevičiaus tekstuose slypinčios valstybės filosofijos refleksiją“.
Vilius Bartninkas Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisijai pateikė projektą „Valstybė kaip veiklos subjektas Petro Dirgėlos ir Gintaro Beresnevičiaus kūryboje“. Tyrimo tikslas – pasitelkus idėjų ir sąvokų istorijos prieigą analizuoti P. Dirgėlos ir G. Beresnevičiaus tekstuose „valstybės“ sąvoką, jos reikšmės ir prasmės, valstybės veiklumo sampratą, pateikti abiejų autorių lyginamąją valstybės istorinę ir politinę koncepciją.
Centre – komisijos narė V. Daujotytė-Pakerienė. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)
„Laureato paraiška žada metodologiškai išgrynintą žvilgsnį į valstybingumo apmąstymą lietuvių literatūroje ir publicistikoje“, – posėdžio metu kalbėjo prof. Viktorija Daujotytė-Pakerienė.
Valstybės Nepriklausomybės stipendija kasmet skiriama humanitarinių ir socialinių mokslų sričių jauniesiems mokslininkams už Lietuvos valstybingumo stiprinimui svarbius mokslo tyrimus, su jais susijusią visuomeninę veiklą ir mokslo populiarinimo darbus bei konkursui stipendijai gauti pateiktą įgyvendinti mokslinio tyrimo projektą.
Valstybės Nepriklausomybės stipendija įteikiama kiekvienų metų kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną.
Laureatas V. Bartninkas. Nuotraukos aut. Orinta Gerikaitė
2023 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureatas dr. Vilius Bartninkas 2014 m. baigė Vilniaus universitete filosofijos bakalauro studijas ir įstojo į klasikinių studijų magistrantūrą Kembridžo universitete (Jungtinė Karalystė), kurią 2015 m. baigė su pagyrimu. Toliau tęsė filosofijos krypties doktorantūros studijas Kembridžo universitete, kur 2019 m. įgijo daktaro laipsnį. Disertacijoje tyrinėjo Platono filosofijos santykį su tradicine graikų religija, pastarosios politinį vaidmenį ir Antikos mokslo pasiekimų poveikį religijos sampratos kaitai. Šią temą plėtojo ir tolesniame 2019–2021 m. podoktorantūros projekte, skirtame Platono filosofijos helenistinei recepcijai. Tyrimų rezultatu tapo monografija pavadinimu Traditional and Cosmic Gods in Later Plato and the Early Academy, kurią 2023 m. pavasarį išleis Kembridžo universiteto leidykla.
Studijų užsienyje metais V. Bartninkas neprarado ryšio su Lietuva ir reikšmingai jį sustiprino. Mokydamasis Kembridže, vertė Platono dialogus „Lisidas“ ir „Alkibijadas“ iš senosios graikų į lietuvių kalbą ir dirbo prie šių veikalų mokslinių komentarų. Atitinkamai 2014 m. ir 2016 m. paskelbė šių dviejų dialogų leidimus. Taip pat ėmėsi visuomeninės veiklos – prisijungė prie beveik šimtą studentų telkiančios Kembridžo universiteto lietuvių bendruomenės, 2015–2016 m. buvo išrinktas į jos valdybą. Organizacijoje rūpinosi naujų studentų integracija, valstybinių švenčių minėjimų renginiais, šios visuomeninės veiklos viešinimu.
Tuo metu užsimezgė ir nauja mokslinių interesų kryptis: V. Bartninkas susidomėjo lietuvių rašytojo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Petro Dirgėlos kūryboje plėtojamomis politinėmis idėjomis. Nagrinėjo P. Dirgėlos istoriosofinių romanų mintis, ypač geopolitines koncepcijas, skirtas Lietuvos santykiui su Švedija, Lenkija ir Rusija, bei požiūrį į Lietuvos valstybingumo tradiciją ir tęstinumą. Siekdamas aktualizuoti Dirgėlos paveldą ir jį pristatyti platesniam skaitytojų ratui, parengė interviu ciklą su rašytoju apie jo gyvenimo kelią, kūrybą ir visuomeninę veiklą. Pokalbiai buvo išleisti atskira knyga po rašytojo mirties 2016 m.
Po studijų 2019 m. V. Bartninkas grįžo į Lietuvą tęsti akademinės veiklos Vilniaus universitete. Savo tyrimuose taikė aukščiausius kokybės ir tarptautiškumo standartus. Išleido aštuonis mokslinius straipsnius ir monografijos dalis apie lietuvių ir senovės graikų, Aristotelio ir Platono filosofinę ir politinę mintį. Naujausi du straipsniai pasirodė puikiai vertinamame klasikinės filologijos moksliniame žurnale Mnemosyne ir kolektyvinėje monografijoje, kurią išleido Liverpulio universiteto leidykla. V. Bartninkas taip pat reguliariai keliauja viešindamas savo tyrimus. Ši veikla leidžia geriau suprasti tarptautinę mokslo padėtį, susipažinti su naujausiais tyrimais ir metodologijomis, užmegzti ilgalaikį bendradarbiavimą su užsienio tyrėjais.
V. Bartninkas sukaupė patirties projektinėje ir ekspertinėje veikloje. Šiuo metu sėkmingai baigia įgyvendinti antrąjį podoktorantūros projektą, kuriame tiria Antikos pilietiškumo ir nuosaikaus politinio veikimo modelių pritaikomumą šių dienų politiniams iššūkiams. Savo mokslinę veiklą sieja su dėstymu studentams. Politikos mokslų ir klasikinės filologijos bakalauro studentams dėsto klasikinių politinių teorijų kursą, kuris yra orientuotas į šiuolaikiniuose Antikos tyrinėjimuose plačiai nagrinėjamą teisingumo problematiką. Magistrantams skirtas Platono filosofijos kursas yra paremtas atradimais apie Platono politinio mąstymo sąsajas su graikų religija ir mokslu. Tarpdisciplininis magistrantūros seminaras skirtas nuosaikumo temai Antikos kultūroje.
Komisijos pirmininkas Virginijus Valentinavičius
Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja
Danguolė Stonytė, tel. (8 5) 239 6561, el. p. [email protected]
Jolanta Anskaitienė