Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Vytauto Juozapaičio veiklos"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
 ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARIO VYTAUTO JUOZAPAIČIO VEIKLOS

2017-12-06       Nr. 101-I-51

Vilnius

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Aušrinė Norkienė, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi Seimo narės Agnės Širinskienės 2017 m. spalio 23 d. prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 6 straipsnio 1 dalies, 15 straipsnio 4 dalies ir 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, vertino Seimo nario Vytauto Juozapaičio veiklos suderinamumą su Seimo nario pareigomis.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narė A. Širinskienė savo prašyme Komisijai nurodė, kad Seimo narys V. Juozapaitis  2017 m. birželio 21 d. Rygoje vykusiame koncerte už atlygį atliko baritono partiją. Seimo narės A. Širinskienės nuomone, Seimo narys V. Juozapaitis pateikdamas prašymą Seimo valdybai galimai nuslėpė vieną išvykos tikslų – atlygintiną dalyvavimą koncerte ir veikė savo privačiais interesais.

Seimo narė A. Širinskienė taip pat teigė, kad Seimo narys V. Juozapaitis užsiima ir kita, galimai su Seimo nario pareigomis nesuderinama veikla. Seimo narė A. Širinskienė nurodė, kad 2017 m. liepos 30 – rugpjūčio 8 d. vykusiuose Birštono vasaros menų akademijos meistriškumo kursuose „Interpretacijos paslaptys ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje“ dalyviai turėjo galimybę „konsultuotis su Vytautu Juozapaičiu“ (http://www.muzikusajunga.lt/naujiena/kviecia-v-birstono-vasaros-menu-akademija) taip pat buvo nurodoma, kad V. Juozapaitis veda „meistriškumo pamokas“ (https://kultura.lrytas.lt/meno-pulsas/2017/06/21/news/5-ojoje-birstono-vasaros-menu-akademijoje-mokys-zinomi-zmones-1744463/).

Seimo valdyba 2017 m. kovo 3 d. Nr. SV-S-137 sprendime „Dėl Vytauto Juozapaičio dalyvavimo Rygos festivalio renginiuose“ nusprendė ,,pritarti Lietuvos Respublikos Seimo nario Vytauto Juozapaičio kelionei 2017 m. birželio 20–21 dienomis dalyvauti Rygos festivalio iškilmingame koncerte ir susitikimuose su Latvijos kultūros veikėjais, siekiant stiprinti Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimą kultūros srityje, Rygoje (Latvijos Respublika)“.

Seimo narys V. Juozapaitis 2017 m. lapkričio 20 d. pateikė paaiškinimą Komisijai ir Latvijos Respublikos valstybinės įstaigos ,,Latvijas Koncerti“ kvietimą. V. Juozapaitis taip pat pateikė 2017 m. gegužės 9 d. su Latvijos Respublikos valstybine įstaiga ,,Latvijas Koncerti“ sudarytą sutartį.

Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui adresuotame ,,Latvijas Koncerti“  2017 m. vasario 24 d. kvietime nurodyta, kad V. Juozapaitis kviečiamas Rygos festivalio metu atlikti baritono partiją Karlo Orfo (Carl Orff) kantatoje „Karmina Burana“.

Komisijai pateiktame paaiškinime V. Juozapaitis nurodė: „Paminėtina tai, kad Agnė Širinskienė pareiškime Seimo Etikos ir procedūrų komisijai susiaurino išvykos turinį ir tikslą, visiškai neįvertindama viso Seimo valdybos sprendimo turinio, taip pat neanalizavo parengiamųjų dokumentų, t.y. Latvijos institucijos pakvietimo, kurio pagrindu buvo priimtas Seimo valdybos sprendimas.“

V. Juozapaitis taip pat nurodė: „<...> koncertas vyko vėlų vakarą[1], t.y. ne Seimo posėdžio (-ių) metu; antra – dienos metu (2017 m. birželio 21 d.) dalyvavau susitikimuose nurodytuose 2017 m. kovo 3 d. Seimo valdybos sprendime (Latvijos Parlamento rūmuose); trečia – Seimo etikos ir procedūrų komisijos 2017 m. liepos 19 d. pažymoje ,,Dėl Seimo narių dalyvavimo Seimo posėdžiuose 2017 m. birželio mėnesį“[2], mano nedalyvavimas posėdžiuose yra pagrįstas jau minėtu Seimo valdybos 2017 m. kovo 3 d. sprendimu, t.y. Seimo Etikos ir procedūrų komisija nenustatė, kad Vytautas Juozapaitis be svarbios pateisinamos priežasties praleido Seimo posėdį (-ius)“.

Pažymiu, jog prestižiniame tarptautiniame Rygos festivalyje Karlo Orfo (Carl Orff) kantatoje „Karmina Burana“ atlikau vieną iš sudėtingiausių baritono partijų <...> Gautas atlygis buvo deklaruotas mano viešų ir privačių interesų deklaracijoje <...>. Visos išlaidos (kelionė, apgyvendinimas ir kitos išlaidos) buvo apmokėtos iš asmeninių lėšų.

Atsižvelgiant į išdėstytą informaciją, matyti, jog baritono partijos atlikimas Karlo Orfo (Carl Orff) kantatoje „Karmina Burana“ Rygos festivalio metu buvo tik Seimo nario V. Juozapaičio kelionės tikslo dalis. Dienos metu Seimo narys dalyvavo susitikimuose su Latvijos kultūros atstovais.

Dėl A. Širinskienės pareiškime Komisijai nurodomo mano elgesio 2017 m. liepos 30 – rugpjūčio 8 d. vykusių Birštono vasaros menų akademijos meistriškumo kursų ,,Interpretacijos paslaptys ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje“ metu pažymiu, kad buvau nuvykęs į Lietuvos muzikų sąjungos 2017 m. liepos 29 – rugpjūčio 7 d. Birštone organizuotą tarptautinį simpoziumą ir meistriškumo kursus ,,Interpretacijos paslaptys ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje“. Pačio simpoziumo pavadinime aiškiai matyti, kad tai kūrybinio pobūdžio menininkų susibūrimas, kuriame muzikai dalinosi muzikos meno interpetacijų paslaptimis. Nors Birštono vasaros menų meistriškumo kursų pavadinime yra žodis akademija, tačiau šis simpoziumas ir meistriškumo kursai neturi jokio juridinio statuso, kuris šį simpoziumą tapatintų su edukaciją atliekančios įstaigos ar institucijos statusu (pvz. mokykla, universitetine ar neuniversitetine aukštąja mokykla ar kt.). Šio tarptautinio simpoziumo metu bendravau su jaunais atlikėjais, kūrėjais ir menininkais. Simpoziumo metu teko dalintis ir atlikimo meno subtilybėmis su jaunaisiais muzikais. Minėtą tarptautinį simpoziumą ir meistriškumo kursus organizavo Lietuvos muzikų sąjunga, kuri yra 1936-1940 m. m. Lietuvių muzikų draugijos, 1987 – 1999 m. Lietuvos muzikų draugijos veiklos tęsėja, ji yra meno kūrėjų organizacija ir turi visas meno kūrėjų organizacijos teises ir pareigas.

Nors minėtas renginys buvo mokamas, taip pat mokamas buvo ir 2017 m. liepos 31 d. koncertas, kuriame be V. Juozapaičio dalyvavo Asta Krikščiūnaitė, Eglė Juozapaitienė, Vladimiras Prudnikovas, Seimo narys V. Juozapaitis teigia jokio atlygio už dalyvavimą nurodytame renginyje negavęs; dalyvavimą tokiuose renginiuose neatlygintinai, bendrauti su jaunais atlikėjais, muzikais ir menininkais jis laiko savo pilietine pareiga.

Seimo nario V. Juozapaičio teigimu, „meistriškumo pamokos“ gali būti prilyginamos naujam kūriniui ir interpretuojamos per Konstitucinio Teismo 2011 m. vasario 23 d. sprendimo „Dėl Konstitucinio Teismo nutarimo nuostatų, susijusių su veikla, nesuderinama su Seimo nario statusu, išaiškinimo“ prizmę.

Seimo narys V. Juozapaitis taip pat pažymėjo, jog dalyvavimas tokiuose renginiuose nesiskiria nuo kitų Seimo narių dalyvavimo konferencijose, skaitant jose pranešimus ir pan.

Seimo nario V. Juozapaičio 2017 m. rugpjūčio 11 d. pateiktoje privačių interesų deklaracijoje nurodyti duomenys apie jo sudarytą rašytinės formos sandorį (vienkartinę kūrybinės veiklos sutartį) su Latvijos Respublikos valstybine įstaiga „Latvijas koncerti“. Deklaracijoje nurodyti duomenys apie gautą honorarą. Nurodyta sandorio suma – 1100 eurų. Sandorio sudarymo data – 2017 m. gegužės 9 d., sandorio pabaigos data – 2017 m. birželio 21 d.

Lietuvos muzikų sąjungos 2017 m. gruodžio 4 d. rašte nurodoma: „<...>V Tarptautinis  simpoziumas ir meistriškumo kursai „Interpretacijos paslapytus ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje vyko nuo 2017 m. liepos 29 m. iki 2017 m. rugpjūčio 7 d. <...> LR Seimo narys į šį renginį buvo pakviestas kaip svečias, kuriam suteiktas meno kūrėjo statusas ir kuriam už jo išskirtinę kūrybinę veiklą yra suteiktas reikšmingiausias Lietuvos Respublikoje menininkui suteikiamas įvertinimas – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato vardas. Tiek Lietuvos muzikų sąjunga, tiek LR Seimo narys V. Juozapaitis šiame renginyje tarpusavio įsipareigojimų neturėjo <...>. Informuojame, kad tarptautinio simpoziumo metu LR Seimo narys V. Juozapaitis bendravo su jaunais atlikėjais, kūrėjais, muzikais, menininkais ir kitais asmenimis (pedagogais, poilsiautojais, Birštono gyventojais ir pan.), kurie jame dalyvavo. Šio simpoziumo metu ir kiti įvairių kartų ir specialybių meno kūrėjai dalinosi meno subtilybėmis ir interpretacijos paslaptimis. Pažymime, jog Lietuvos muzikų sąjunga honoraro Vytautui Juozapaičiui už dalyvavimą šiame renginyje neišmokėjo ir jokios sutarties, kuria V. Juozapaitis būtų įsipareigojęs dalyvauti Birštono menų akademijos renginiuose, taip pat nebuvo sudariusi.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 60 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Minėto straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Seimo nario darbas, taip pat išlaidos, susijusios su jo parlamentine veikla, atlyginamos iš valstybės biudžeto. Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą.

Seimo statuto 15 straipsnio 4 dalyje taip pat yra įtvirtintas analogiškas draudimas Seimo nariui gauti kitą atlyginimą, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą. Šioje dalyje apibrėžiama, kad Seimo nario atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas autorinis honoraras už meno kūrinius bei jų atlikimą, už publikacijas bei knygas, už medžiagą radijo ir televizijos laidoms, jeigu Seimo narys nėra susijęs su įstaiga, įmone ar organizacija, atlyginančia už kūrybinę veiklą, darbo, tarnybos ar panašiais santykiais, dėl kurių gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas (toliau – Konstitucinis Teismas) 2004 m. liepos 1 d. nutarime „Dėl Seimo narių kūrybinės veiklos“ konstatavo, kad „Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus pačioje Konstitucijoje expressis verbis nurodytą arba implicitiškai numatytą atlyginimą:

1) atlyginimą už Seimo nario pareigas Seime, apimančias Seimo Pirmininko, Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigas, tokias Seimo nario pareigas Seime, kurias Seimo narys pagal Seimo statutą užima Seimo vadovybėje ar vadovaudamas Seimo  struktūriniams padaliniams, kitas pareigas Seime, kurias gali užimti tik Seimo narys, taip pat tokias pareigas tarpparlamentinėse ir kitose tarptautinėse institucijose, kurias įmanoma užimti tik būnant Seimo nariu;

2) atlyginimą už Ministro Pirmininko ar ministro pareigas;

3) atlyginimą už kūrybinę veiklą, kurią jis atlieka ne kaip darbo, tarnybos ar pan. santykių subjektas.“

Minėtame nutarime Konstitucinis Teismas išaiškino konstitucinę kūrybinės veiklos sampratą: „Pagal Konstituciją kūrybinė veikla – tai veikla mokslo, technikos, kultūros ar meno srityse, kuria siekiama sukurti kūrinį, t. y. kokybiškai naują, originalią, niekada anksčiau neegzistavusią konkrečią materialinę ar dvasinę mokslo, technikos, kultūros ar meno vertybę. <...> Seimo nario kūrybinė veikla Konstitucijoje yra atribota nuo darbo, tarnybos ar pan. santykių, nuo kokių nors pareigų užėmimo kokioje nors įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje.“

Minėtame nutarime taip pat konstatuojama, kad „Konstitucijoje pedagoginė veikla yra atribota nuo kūrybinės veiklos: pedagoginė veikla siejama su  dėstymu, mokymu, ugdymu mokymo, auklėjimo įstaigose (įskaitant aukštąsias mokyklas)“.

Konstitucinio Teismo 2011 m. vasario 23 d. sprendime „Dėl Konstitucinio Teismo nutarimo nuostatų, susijusių su veikla, nesuderinama su Seimo nario statusu, išaiškinimo“ konstatuojama, kad „<...> paskaita paprastai yra pedagoginės veiklos forma. Paskaitose siekiama suteikti žinių apie dėstomąjį dalyką, aiškinami probleminiai to dalyko klausimai. Tačiau galimi atvejai, kai paskaita dėl to, kad yra itin originali, kokybiškai nauja, neturi analogų, gali būti vertinama kaip kūrinys, kurio išraiškos forma inter alia gali būti rašytinė arba žodinė <...>.“

Konstitucinis Teismas minėtame sprendime išaiškino, kad „Seimo nario konstitucinė kūrybinės veiklos laisvė gali būti įgyvendinama inter alia sudarant sutartį, tačiau tokios sutarties pagrindu negali atsirasti darbo, tarnybos ar pan. santykiai; vadinasi, Seimo narys, užsiimdamas kūrybine veikla, negali pažeisti iš Konstitucijos, inter alia jos 60 straipsnio 1 dalies, kylančių konstitucinių Seimo nario darbinės veiklos ribojimo imperatyvų.“

Konstitucinis Teismas išaiškino: ,,<...> Seimo narys gali gauti atlyginimą už kūrinio sampratą atitinkančią paskaitą, sukurtą įgyvendinant Seimo nario konstitucinę kūrybinės veiklos laisvę; dėl kūrinio sampratą atitinkančios paskaitos, kurios išraiškos forma inter alia gali būti rašytinė arba žodinė, gali būti sudaroma sutartis, tačiau tokios sutarties pagrindu negali atsirasti darbo, tarnybos ar pan. santykiai.“

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo narys V. Juozapaitis 2017 m. birželio 21 d. kelionėn į Rygą vyko turėdamas Seimo valdybos pritarimą; Seimo Pirmininkui V. Pranckiečiui buvo pateiktas kvietimas, kuriame nurodyta, kad Seimo narys V. Juozapaitis kviečiamas atlikti baritono partiją Karlo Orfo (Carl Orff) kantatoje „Karmina Burana“ Rygos festivalyje. Kelionės ir gyvenimo išlaidos buvo apmokėtos iš asmeninių Seimo nario lėšų.

       2. Nenustatyta, kad už dalyvavimą 2017 m. liepos 29 – rugpjūčio 7 d. vykusiuose Birštono vasaros menų akademijos – V Tarptautiniame simpoziume ir meistriškumo kursuose ,,Interpretacijos paslaptys ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje“ Seimo narys V. Juozapaitis būtų gavęs atlygį. Šiuos meistriškumo kursus reikėtų laikyti pedagogine veikla.

 

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

            1. Seimo narys Vytautas Juozapaitis, išvykęs kelionėn į Rygą ir atlikęs baritono partiją Karlo Orfo (Carl Orff) kantatoje „Karmina Burana“ Rygos festivalio metu bei už tai gavęs atlygį, nepažeidė Seimo statuto 6 straipsnio 1 dalies ir 15 straipsnio 4 dalies nuostatų.

Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – 0. 2 Komisijos nariai nedalyvavo balsavime.

2. Seimo nario Vytauto Juozapaičio veikla 2017 m. liepos 29 – rugpjūčio 7 d. vykusiuose Birštono vasaros menų akademijos – V Tarptautiniame simpoziume ir meistriškumo kursuose ,,Interpretacijos paslaptys ir subtilybės XXI a. atlikimo mene ir pedagogikoje“ yra laikytina pedagogine veikla.

Balsavimo rezultatai: už – 4, prieš – 3, susilaikė 0.

3. Rekomenduoti Seimo nariui Vytautui Juozapaičiui vengti veiklos, kuri gali būti suprantama kaip pedagoginė.

Pritarta bendru sutarimu.

4. Atkreipti dėmesį į tai, kad Seimo nario kūrybinė veikla turėtų būti atribota nuo darbo, tarnybos ar panašaus pobūdžio santykių, nuo pareigų užėmimo įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje.

              Pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininko pavaduotoja                                                                                                              Aušrinė Norkienė

 

[1] 2017-06-21, 20.00 val. - A. Širinskienės priedo Nr.3 antrasis lapas.

[2] http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=16172&p_k=1&p_t=175417

       Naujausi pakeitimai - 2017-12-13 12:25
       Rasa Gečienė