Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos ir leidiniai

Paroda „Moliniai stebuklai iš Merkinės krašto“ (II rūmai, laisvas įėjimas nuo upės pusės)

2024 m. balandžio 24 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Elvyros Petraitienės darbai 3.jpg
Elvyros Petraitienės darbai

 

Balandžio 24 d, trečiadienį, 13 val. Seimo II rūmų parodų galerijoje (laisvas įėjimas nuo upės pusės) atveriama trijų Merkinės krašto keramikų darbų paroda. Parodoje eksponuojami talentingų ir pripažintų keramikų šeimos, gyvenančios ir kuriančios Dzūkijoje, Merkinės apylinkėse – Elvyros Petraitienės, Rūtos Indrašiūtės ir Džiugo Petraičio – unikalūs spalvotos ir juodosios keramikos darbai. Kiekvienas iš jų yra gimęs iš meilės moliui bei Dzūkijos šilams ir pasakoja savo istoriją.

Parodos pristatymo renginyje etnologė Onutė Drobelienė, kurią įkvėpė būtent šie įstabaus grožio meno kūriniai, pristatys dzūkiška tarme parašytą savo knygelę ,,Molinukų sakmės“, kuri iliustruota keramikės Rūtos Indrašiūtės kūrinių nuotraukomis. Jaunieji Alytaus vaikų teatro studijos „Drevinukas“ aktoriai suvaidins spektakliuką, pastatytą pagal šios knygelės sakmes.

Paroda eksponuojama iki gegužės 8 d. Seimo narės Angelės Jakavonytės iniciatyva.

Elvyra Petraitienė aa.jpg
Elvyra Petraitienė

ELVYRA TERESĖ PETRAITIENĖ – talentinga ir žymi keramikė. Gimė 1940 m. spalio 10 d. Panevėžyje. 1960 m. baigė vidurinę mokyklą, 1960–1962 m. mokėsi Kauno taikomosios dailės institute. 1962–1967 m. studijavo Vilniaus valstybinio dailės instituto Keramikos fakultete. Priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai, turi Lietuvos meno kūrėjo statusą. Parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 1970 metų. Nuo 1964 m. dirba monumentaliosios interjero keramikos srityje. Kauniečiams gerai žinomas šios autorės pano Kauno muzikiniame teatre. Keramikės darbų parodos buvo organizuotos Merkinės informacijos centre, Varėnoje, Vilniuje, Kaune. Personalines paroda surengė Prancūzijos, Italijos ir kitų šalių miestuose. 2007 m. jai įteiktas apdovanojimas „Už netradicinio verslo plėtojimą“. Keramikė– tikra Merkinės krašto šviesuolė, kurios darbuose, pačios autorės šmaikščiai vadinamuose „balvonėliais“, darniai susijungia senoji lietuvių kultūra, Dzūkijos gamta bei šiandienė menininkės patirtis. 2011 m. buvo išleistas albumas „Pažadintas Merkinės molis“, pristatantis menininkės sukurtų deivių atvaizdus. 2013 m. Elvyrai Teresei Petraitienei už keramikos tradicijų puoselėjimą, ypatingą tradicinio ir profesionalaus meno dermės jungtį, vienetinius, išskirtinius keramikos kūrinius Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio nominantams ir Varėnos krašto garsinimą Lietuvoje ir užsienyje buvo įteikta „Sidabrinė bitė“ ir Varėnos savivaldybės kultūros premija.

RŪTA INDRAŠIŪTĖ. Ji yra baigusi M.K. Čiurlionio menų mokyklą, priklauso Lietuvos tautodailininkų sąjungai, nuo 2006 m. turi meno kūrėjo statusą. Savo kūryboje naudoja skirtingas išraiškos formas. Kruopščiai ir subtiliai dekoruotuose darbuose – lietuvių tautodailei būdinga ornamentika, gamtos spalvos, tautosakos siužetai, juose atsispindi menininkę supantis pasaulis – fragmentai iš lietuvių liaudies pasakų, padavimų, dainų, augalai, žmonės, paukščiai žvėrys. Beribėse molinėse ganyklose – paukšteliai, žvėriukai, žalčiai, įvairūs žolynai ir augalėliai... Kone visa gamtos, kurią Rūta taip myli, kūrinija sutūpusi ant jos darbų. Menininkė juos dekoruoja taip, tarsi teptuką virtuoziškai vedžiotų nematoma Kūrėjo ranka. Jos darbuose nerasime nei vieno pasikartojančio piešinio. Rūta kuria įspūdingus molio žaislus–švilpynes, kuriuos 2010 m. sertifikavo Žemės ūkio ministerija.

Keramikė yra surengusi ne vieną autorinių darbų parodą bei dalyvavusi ne vienoje dešimtyje parodų su kitais kūrėjais Lietuvoje ir užsienyje. Parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 1976 m. Konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“ dukart pripažinta geriausia Dzūkijos liaudies meistre, du kartus laimėjo I vietą konkurse „Dzūkiškas suvenyras“. Jos kūrybos darbų yra įsigiję M.K. Čiurlionio muziejus Kaune, kiti muziejai, kolekcininkai iš Lenkijos, Italijos, JAV, Japonijos. 

 

Džiugo Petraičio keramika (002).jpg
Džiugo Petraičio darbai

DŽIUGAS PETRAITIS – Merkinėje gyvenantis ir kuriantis talentingas keramikas. Miestelio pakraštyje iš tolo šviečiančioje sodyboje jis prieš dešimtį metų su žmona Laima įkūrė tradicinių amatų centrą „Vienaragių šilas“. Erdvioje kiemo pavėsinėje esančios trys degimo krosnys ir lentynose sutupdytas ne vienas šimtas puodynių, dubenėlių, puodelių iš juodosios keramikos išduoda šios sodybos šeimininką esant ne tik talentingą, bet ir labai darbštų. Nužiestų, kruopščiai išpuoštų ir kaitros palytėjimo degimo krosnyje belaukiančių bei jau išdegtų dirbinių pilnos visos jaukių namų erdvės. Jis organizuoja edukacinius užsiėmimus, kuriuose supažindina su juodosios keramikos kilmės istorija, kaip paruoši molį, naudojamais darbo įrankiais, gamybos technologija ir degimo būdais. Džiugas gilinasi į juodosios keramikos istorinę raidą, formas ir technologijas, visa tai propaguoja. Šis degimo būdas Lietuvos teritorijoje buvo naudojamas tūkstantmečius. Tokia technologija pagaminti indai tinka ne tik maistui laikyti, bet ir jam gaminti, nes taip apdirbtas molis nebijo aukštos temperatūros. Juodosios keramikos indai yra patys draugiškiausi aplinkai, nes jiems pagaminti nenaudojami jokie dažai ar glazūros. Džiugo juodosios keramikos grožybės gimsta iš ypatingo Merkinės apylinkių molio.

D. Petraitis gimė 1976 m. Kauno rajone. Nuo 1998 m. yra nuolatinis juodosios keramikos seminarų Molėtuose dalyvis ir mokytojas. 1996–2001 m. dalyvavo kaip mokytojas keramikos seminaruose Marcinkonyse, Merkinėje, Puvočiuose. 2001 m. jam suteikta Kultūros ministerijos kūrybinė stipendija. LTKA narys nuo 2008 m.

 

Daugiau informacijos:

Informacijos ir komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Asta Markevičienė, tel. (8 5) 209 6202, el. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2024-04-24 09:44
   Asta Markevičienė