Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems

Kongreso koncepcija

PASAULINIS PARLAMENTINIS KONGRESAS

PASAULIO ATEITIS

2023 M. GEGUŽĖS 12–13 D.

RENGINIO KONCEPCIJA

 

Kongreso dalyviai kviečiami diskutuoti apie parlamentų vaidmenį ir atsakomybę kuriant ir valdant pasaulio ateitį.

Kongresą sudarys trys plenarinės sesijos, skirtos aktualiausioms ir strategiškai svarbiausioms geopolitinėms temoms, parlamentinių delegacijų vadovų apskritojo stalo diskusija ir paralelinės sesijos, kuriose pasaulio parlamentų delegacijų nariai ir ekspertai skaitys pranešimus, kalbės kiti dalyviai.

Kiekviena plenarinė sesija prasidės pagrindiniu pranešimu, paskui vyks diskusija ir atviras sesijos dalyvių pasidalijimas nuomonėmis.

Kongreso pabaigoje numatoma priimti bendrą pareiškimą dėl tarpparlamentinio bendradarbiavimo kuriant pasaulio ateitį.

 

1 plenarinė sesija. Geostrateginė pasaulio rekonstrukcija

Orientacinės temos:

  • Rusijos agresija prieš Ukrainą geopolitinėje perspektyvoje
  • Jungtinių Tautų reforma: link naujos pasaulio politinės tvarkos?
  • Geostrateginių pokyčių poveikis pasaulio socialinių ir ekonominių procesų ateičiai

Pirmoje plenarinėje sesijoje bus nagrinėjamos geopolitinės permainos, paskatintos neišprovokuotos Rusijos agresijos prieš Ukrainą. Sesijos tematika apims pasaulio poliarizaciją, pasaulio valdymo organizacijų raidos tendencijas, geostrateginių poslinkių poveikį pasaulio socialinėms permainoms ir ekonomikai.

 

2 plenarinė sesija. Demokratijos ateitis

Orientacinės temos:

  • Ateities partijos ir ideologijos
  • Dalyvavimas, įtaka ir (dez)informacija
  •  Ateities parlamentarizmas ir valdymas

Antroje plenarinėje sesijoje dėmesys bus sutelktas į ateities pasaulio visuomenės (-ių) politinės organizacijos pagrindus ir kaitos veiksnius. Dalyviai kviečiami apmąstyti politinių visuomenės formacijų prigimties kaitą, šias formacijas pagrindžiančias ideologijas, tradicinius ir naujus dalyvavimo politikoje būdus, konkuruojančias tapatybes, vertybes, naratyvus ir jų instrumentalizavimo būdus. Ši tematika galėtų apimti ir klausimus, kaip ateityje keisis parlamentinė veikla ir jos vaidmuo viešajame valdyme.

 

3 plenarinė sesija. Ilgalaikių sprendimų įgalinimas

Orientacinės temos:

  • Ateities užtikrinimas: parlamentai ir žmonijos atsparumas ir tvarumas
  • Kodo perrašymas: ateities žmonijos kultūriniai pagrindai
  • Įgalinančios technologijos, technologijų įgalinimas

Trečioji plenarinė sesija bus skirta parlamentų vaidmeniui ir atsakomybei atliepiant didžiuosius pasaulio raidos iššūkius. Strategijų rengimas ir įgyvendinimas paprastai suprantamas kaip valstybių vadovų ir vyriausybių veiklos sritis, tačiau žvelgiant iš esmės demokratinės vyriausybės veikia pagal žmonių tiesiogiai išrinktų parlamentų suteiktus įgaliojimus. Taigi patys jautriausi ir esmingiausi vyriausybių sprendimai turi būti patvirtinti parlamentų. Kad gebėtų įvertinti šių sprendimų kokybę ir reikšmę, parlamentai turi būti gerai pasirengę.

Šios sesijos pranešėjai ir diskutantai prašomi įvertinti, koks turėtų būti parlamentų vaidmuo atsakant į žmonijos atsparumo, tvarumo ir technologinės pažangos iššūkius, taip pat pasidalinti įžvalgomis apie tokių į ateitį orientuotų parlamentinių sprendimų priėmimo kultūrinius, ideologinius ir epistemologinius veiksnius.

 

4 Paralelinės sesijos. Ateities valdymas parlamentinėje praktikoje

Orientacinės temos:

  • Tarptautinis parlamentinis bendradarbiavimas valdant ateitį
  • Parlamentinės ateities technologijos: įgalinimas, konsensuso kūrimas, legitimizavimas, priežiūra
  • Žmonijos išgyvenimo, bendrabūvio ir gerovės politikų derinimas
  • Pasaulio technologinė transformacija: trajektorijos ir perspektyvos
  • Nacionalinių ir tarptautinių įžvalgų patirties pristatymas

Ketvirtoji kongreso dalis vyks paralelinėse sesijose, skirtose pasaulio parlamentų delegacijų narių ir ekspertų pranešimams ir samprotavimams. Atsižvelgiant į bendrąjį kongreso siekį, šie pranešimai ir samprotavimai gali būti skirti įvairiausiems parlamentinės numatomosios valdysenos aspektams: nuo informuotumo didinimo, konsensuso kūrimo, įteisinimo iki specifinių ateities temų analizės, nacionalinių ir tarptautinių ilgalaikio vystymosi vizijų pristatymo ir tarpparlamentinio bendradarbiavimo atliepiant į regioninius ir pasaulinius iššūkius.