Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos ir leidiniai



Lietuvos kelias į NATO ir Europos Sąjungą – tai kelias į ateitįLietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Bronislovas Genzelis. Gimęs vieną dieną su LietuvaLietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui – su dėkingumu, pagarba ir šypsenaUkrainos fotografų Konstantino ir Vlados Liberovų paroda „Jie gina mus“Olgos Posaškovos ir Martyno Ambrazo fotografijų paroda „4.5.0. – все спокійно“ Virtuali knygų paroda Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms paminėtiV. P. Andriukaičio šeimos archyve – svarbiausių XX ir XXI amžių Lietuvos įvykių atspindžiai2020 metų Laisvės premijos laureatė – Baltarusijos demokratinė opozicijaLietuvos Respublikos Konstitucija: nuo idėjos iki priėmimoPRISIEKĘ NESITRAUKTI: Lietuvos laikysena 1991 m. sovietų agresijos akivaizdojeKovo 11-osios Akto įtvirtinimo kelias pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metaisKovo 11-oji ir jos atgarsiaiVasario 16-oji - Lietuvos valstybės atkūrimo diena JIE PASIRINKO LAISVĘ… Medininkų tragedijai atminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Liudvikui Sauliui Razmai – 85 (LVNA paroda)Virtuali knygų paroda „Kovo 11-osios atgarsiai leidiniuose ir poezijoje“„Atgimimo diena: 1991 m. kovo 11-oji“ – paroda apie pirmąją Kovo 11-osios šventę1991 m. sausio 13-oji: plakatai, menantys kovą už laisvę1991 metų sausis–vasaris: nuo kruvinos agresijos link tarptautinio pripažinimoDEMOKRATIJOS KELIU: Kaziui Griniui – 150 (PDF)Sausio 13-oji gyva atmintyjeLietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Vytautas Stankevičius: „Tarnauti ir dirbti Lietuvai“Moksleivių nuotraukų konkurso „Kaip aš švenčiu mūsų laisvę?“ nugalėtojų darbų paroda Steigiamojo Seimo narių autografų albumas – mintys ir palinkėjimai LietuvaiAtkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimui ir diplomatinių santykių atnaujinimui – 20Kalėdiniai ir naujametiniai atvirukai

DEMOKRATIJOS KELIU: Kaziui Griniui – 150 (PDF)

Apie parodą „DEMOKRATIJOS KELIU: Kaziui Griniui – 150“

 

Lietuvos Respublikos Seimas 2016-uosius paskelbė Prezidento Kazio Griniaus metais. Pristatoma paroda yra kukli istorinio atminimo dovana šiai iškiliai Lietuvos valstybingumo asmenybei.  

Visuomeniniame testamente apie save Kazys Grinius yra rašęs: „Mano visuomeninis prityrimas augo moksleivio suole, studento veikloje, gydytojo darbe, žurnalisto ir redaktoriaus kėdėje, socialinės globos draugijose, sveikatos reikalų tvarkyme, besirūpinant dviejų pasaulinių karų tremtiniais – lietuviais. Jis brendo keturių Lietuvos Respublikos demokratinių Seimų kadencijose, Ministerio Pirmininko ir Respublikos Prezidento pareigose.“ 

Bene labiausiai Kazys Grinius žinomas kaip Lietuvos atgimimo veikėjas, varpininkas, gydytojas ir Lietuvos Respublikos Prezidentas, ypač dėl 1926 m. gruodžio 17 d. valstybės perversmo, nulėmusio trumpą šio Prezidento kadenciją ir pakreipusio tolesnio Lietuvos politinio gyvenimo raidą autoritarizmo kryptimi. Plačiajai visuomenei mažiau žinoma jo parlamentinė veikla, vadovavimas VI Lietuvos Respublikos vyriausybei, plataus akiračio visuomeninė veikla, Kazio Griniaus publicistika. Pats Kazys Grinius buvo ištikimas laisvės, demokratijos ir teisės viršenybės principų sergėtojas, Lietuvą matęs tik kaip demokratinę Respubliką ir to visą gyvenimą nuosekliai siekęs. 

Politine prasme Kazys Grinius simbolizavo Lietuvos parlamentarizmo suklestėjimą. Jis buvo visų keturių 1920–1926 m. laikotarpiu demokratiškai, visuotiniuose rinkimuose išrinktų Seimų (Steigiamojo Seimo, I, II ir III Seimų) narys, atstovavo Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungai. Būdamas vienu opozicijos lyderių, gynė spaudos laisvę, tautinių mažumų teises, reikalavo labiau rūpintis sveikatos apsauga, švietimu. Amžininkams imponavo Kazio Griniaus idealizmas, patriotizmas, aiškus ir tiesus kalbėjimas, racionalumas, kuklumas, paprastumas, puikus humoro jausmas.
Kazys Grinius vienintelis iš ano meto Lietuvos politikų buvo Seimo nariu, Ministru Pirmininku ir Respublikos Prezidentu. Jis vadovavo pirmajai parlamentinei Lietuvos Vyriausybei. Iki tol valdžiusios penkios Laikinosios Vyriausybės dėjo valstybės pamatus, tačiau jos buvo sudarytos laikinojo įstatymų leidžiamojo organo – Valstybės Tarybos. Gavęs įgaliojimus iš visų krašto žmonių išrinkto Steigiamojo Seimo, Kazio Griniaus vadovaujamas Ministrų kabinetas baigė kloti tuos pamatus ir juos sutvirtino. Jis rūpinosi, kad veiktų valdžios pasidalijimo principas, nusistovėtų glaudūs ir darbingi santykiai su Steigiamuoju Seimu, Prezidentu, politinėmis partijomis, visais visuomenės sluoksniais, spauda. Ši Vyriausybė baigė derybas su Sovietų Rusija ir pasirašė su ja taikos sutartį, nustatė sieną su Latvija, atmetė Hymanso projektu siūlomą sąjungą su Lenkija; jam valdant Lietuvą de jure pripažino devynios valstybės, ji buvo priimta į Tautų Sąjungą. 

Trumpo Kazio Griniaus prezidentavimo metu buvo atšaukta karo padėtis, priimtas Amnestijos įstatymas, panaikinta cenzūra, atlikti kiti demokratiniai pertvarkymai. Po perversmo, kiek leido to meto sąlygos, jis ir toliau dirbo politinį darbą, didelį dėmesį skyrė visuomeninei veiklai, rūpinosi sveikatos klausimais, toliau tęsė anksčiau pradėtus darbus, ypač mažinant vaikų mirtingumą ir susirgimus tuberkulioze. 

Glaudžiai sutapo Kazio Griniaus gyvenimo peripetijos ir Lietuvos valstybingumo raida. Jo gyvenimas galėtų būti vienu labiausiai įkvepiančių pavyzdžių, rodančių, jog nevalia pasiduoti, ir kaip svarbu saugoti pamatinius laisvės, demokratijos ir humanizmo principus – 2015 m. pabaigoje Izraelio Jad Vašemo Holokausto memorialinis muziejus, įvertinęs nuopelnus gelbėjant žydus nuo Holokausto, Kaziui Griniui ir jo žmonai Kristinai suteikė Pasaulio tautų teisuolių vardus. 

Iškilias asmenybes padeda pažinti amžininkų pasakojimai, iki mūsų dienų išlikusios fotografijos, dokumentai. Parodoje, skirtoje Kazio Griniaus gimimo 150-osioms metinėms paminėti, pristatomas rašytinis palikimas, apie Prezidento gyvenimą ir veiklą pasakoja fotografijos. Jose atsispindi Kazio Griniaus politinė, visuomeninė veikla, šeimos istorija, verta atskiro pasakojimo. 

Parodoje eksponuojamos fotografijos ir dokumentai yra saugomi Lietuvos centriniame valstybės archyve, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, Alytaus kraštotyros muziejuje, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Kauno Kazio Griniaus progimnazijoje, Lietuvos švietimo istorijos muziejuje, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Parodos rengėjai dėkingi parodos partneriams už suteiktą galimybę naudotis jų saugoma dokumentine ir fotomedžiaga. 

 

 

Parodą parengė –  Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius

Parodos koncepcijos ir tekstų autoriai – dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė, Žydrūnas Mačiukas, nuotraukų redaktorius – Andrius Petrulevičius, dizainerė – Neringa Motiejūnaitė-Lilienė 

 

Parodos partneriai: 

Lietuvos centrinis valstybės archyvas 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka 

Lietuvos nacionalinis muziejus 

Maironio lietuvių literatūros muziejus 

Alytaus kraštotyros muziejus 

Vytauto Didžiojo karo muziejus 

Kauno Kazio Griniaus progimnazija 

Lietuvos švietimo istorijos muziejus 

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 

Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus

 

Paroda buvo pristatyta 2016 m., ją sudaro 27 kilnojami stendai, kurių dydis 100x70 cm, norėdami pasiskolinti parodą rašykite el. paštu [email protected]  

 

Paroda „Demokratijos keliu: Kaziui Griniui – 150“ eksponuota:

2016 m. gegužės 9 d. – 2016 m. gegužės 30 d. – Lietuvos Respublikos Seime;

2016 m. liepos 6 d. – 2016 m. rugpjūčio 26 d. – Palangos autobusų stotyje;

2016 m. liepos 7 d. – 2019 m. – Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje JAV;

2016 m. rugsėjo 1 d. – 2016 m. rugsėjo 30 d. – Kauno pedagogų kvalifikacijos centre;

2016 m. spalio 1 d. – 2016 m. spalio 28 d. – Kauno Kazio Griniaus progimnazijoje;

2016 m. lapkričio 2 d. – 2016 m. gruodžio 9 d. – Kauno Maironio universitetinėje gimnazijoje;

2016 m. gruodžio 12 d. – 2016 m. gruodžio 30 d. – Lietuvos Respublikos Seime;

2017 m. sausio 31 d. – 2017 m. vasario 28 d. – Alytaus kraštotyros muziejuje;

2017 m. kovo 1 d. – 2017 m. birželio 30 d. – Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje;

2017 m. rugpjūčio 28 d. – 2017 m. rugsėjo 29 d. – VSAT prie Lietuvos Respublikos VRM Pasieniečių mokykloje;

2018 m. sausio 12 d. – 2018 m. vasario 2 d. – Rokiškio krašto muziejuje;

2018 m. vasario 5 d. – 2018 m. kovo 5 d. – Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje;

2018 m. kovo 6 d. – kovo 30 d. – Radviliškio rajono viešojoje bibliotekoje;

2018 m. lapkričio 8 d. – 2019 m. rugsėjo 1 d. – Joniškio žemės ūkio mokykloje;

2019 m. rugsėjo 1 d. – 2020 m. gegužės 2 d. – Joniškio „Aušros“ gimnazijoje.